Elektromobilność

Właściciele Tesli w USA zgłaszają problemy z funkcją "automatycznego szofera"

Fot. Wesley Fryer / Flickr
Fot. Wesley Fryer / Flickr

Właściciele Tesli w Stanach Zjednoczonych zgłaszają problemy w działaniu funkcji automatycznego szofera Smart Summon, która ma pozwalać na przywołanie samochodu z miejsca parkingowego lub parkowanie bez udziału kierowcy - podał serwis Automotive News.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać, jak podczas korzystania z funkcji Smart Summons pojazdy marki Tesli biorą udział w stłuczkach lub przez niedokładne sterowanie doznają uszkodzenia nadwozia. Przykładowe materiały przedstawiają m.in. Tesle bez kierowcy uderzające w zderzak innego pojazdu przy cofaniu, wymuszające pierwszeństwo przy wyjeżdżaniu z parkingu na drogę albo doznające uszkodzenia karoserii przy wjeżdżaniu do garażu. 

Smart Summon ma pozwalać właścicielowi Tesli przywołać pojazd w oparciu o sygnał GPS wysyłany ze smartfona lub skierować samochód do innej lokalizacji (np. do garażu). Automatyczny szofer jest częścią systemów autonomii jazdy (Self-Driving Capability) i ulepszonego autopilota (Enhanced Autopilot) - wskazała Tesla w komunikacie prasowym dotyczącym najnowszej aktualizacji oprogramowania. 

Jak zauważył serwis Automotive News, funkcja spotkała się z krytyką ze strony dyrektora generalnego organizacji zajmującej się bezpieczeństwem ruchu drogowego Center for Auto Safety Jasona Levine'a. Według eksperta Tesla kontynuuje używanie "celowo wprowadzającego w błąd terminu +jazdy autonomicznej+" oraz podobnego "autopilota", aby "utrzymać markę w mediach". Tym samym jednak "Tesla zwiększa jedynie szanse na niewłaściwe wykorzystanie funkcji wspomaganego sterowania (niskiego poziomu autonomii) prowadzące do obrażeń i większej liczby zgonów". 

Jak przypomniał serwis, Tesla umieściła ostrzeżenie o funkcji autonomicznego szofera w uwagach na temat aktualizacji oprogramowania. Producent podkreślał w nim, że właściciele pojazdów są za nie odpowiedzialni również podczas korzystania ze Smart Summon. 

"Nadal jesteś odpowiedzialny za swój samochód i musisz stale go monitorować, podobnie jak jego otoczenie w zasięgu wzroku. Pojazd może bowiem nie wykryć wszystkich przeszkód" - wskazał producent. "Szczególną ostrożność zachowaj przy szybko poruszających się ludziach, rowerach i samochodach" - dodano. (PAP)

Źródło:
PAP

Komentarze