Reklama

Wiadomości

W Polsce jest ponad 6 tys. ogólnodostępnych punktów ładowania. „Tempo wciąż zbyt wolne”

Autor. RossHelen / Envato Elements

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych przekazało najnowsze informacje o liczbie punktów ładowania aut elektrycznych w Polsce oraz liczbie samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym lub hybrydowym. W ocenie organizacji pozostaje jednak jeszcze wiele do zrobienia.

Zgodnie z danymi PSPA w lutym uruchomiono 127 nowych ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych, co oznacza, że na koniec lutego 2024 r. w Polsce funkcjonowało 6213 punktów (3431 stacji). Z tej liczby 27 proc. stanowiły szybkie punkty ładowania prądem stałym (DC), a 63 proc. wolne punkty prądu przemiennego (AC) o mocy do 22 kW.

– Mimo wzrostów, tempo rozbudowy infrastruktury ładowania w Polsce wciąż jest zbyt wolne i pozostaje jedną z największych barier wpływających na rynek samochodów elektrycznych. Przez pierwsze dwa miesiące b.r. zainstalowano tylko o 16 punktów więcej niż w analogicznym okresie roku 2023 – wskazał Maciej Mazur z PSPA, cytowany w publikacji.

Reklama

Branża czeka na subsydia dla elektrycznych ciężarówek

Według PSPA niezbędne jest jak najszybsze uruchomienie programu subsydiów do ładowarek dla transportu ciężkiego. Stowarzyszenie przekazało Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uwagi branży dotyczące projektu zasad dopłat w tym zakresie.

– Branża liczy również na wznowienie naboru w ramach bardzo ważnego programu „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”, a także na optymalizację tego instrumentu, szczególnie w zakresie procedur – podał Mazur.

Reklama

Opublikowany na początku lutego projekt programu subsydiów ogłoszony przez NFOŚiGW przewiduje 2 mld zł na dotacje do infrastruktury ładowania elektrycznych samochodów ciężarowych (eHDV). To dwukrotnie więcej niż na zapowiadane subsydia do elektrycznych ciężarówek. Dopłata może pokryć do 100 proc. kosztów budowy ładowarek.

Ile jest aut elektrycznych w Polsce

Według danych przekazanych przez PSPA, pod koniec lutego 2024 r. po polskich drogach jeździło 104 770 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Flota w pełni elektrycznych aut osobowych (BEV, ang. battery electric vehicles) liczyła 54 120 szt., a hybryd typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 50 150 szt.

Liczba samochodów dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym wynosiła 6 184 szt. Rośnie też park elektrycznych motorowerów i motocykli – na koniec lutego składał się z 19 607 pojazdów. Liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych osiągnęła 722 169 szt.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze