Wiadomości
Sprzedaż EV na fali. Będą rekordy mimo wątpliwości producentów
Wbrew medialnym doniesieniom, sprzedaż samochodów elektrycznych rozwija się pomyślnie, a wszystkie analizy wskazują, że tegoroczny wynik ponownie pobije rekord. Choć producenci wyrażają obiekcje co do tempa wzrostu, w niektórych obszarach świata osiągnięte wyniki są bardziej niż satysfakcjonujące.
BloombergNEF opublikował coroczną analizę rozwoju sektora elektromobilności, opracowaną specjalnie na czas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju. Z wyników badań wynika, że globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych utrzymuje się na rekordowym poziomie od roku. Do tej pory na całym świecie sprzedano ponad 14 milionów sztuk, co stanowi wzrost o 36% w porównaniu do poprzedniego roku. Bez zmian liderem pod względem liczby sprzedanych pojazdów elektrycznych pozostają Chiny. Na drugim miejscu znajduje się Europa, a na trzecim Ameryka Północna.
Sprzedaż pojazdów elektrycznych notuje wzrost także w innych państwach Azji, zwłaszcza w krajach o wschodzącej gospodarce, takich jak Tajlandia, Indonezja czy Indie. Zgodnie z analizą Bloomberga, pojazdy elektryczne zaczynające się od ceny 10 tysięcy dolarów i zyskują coraz większą popularność wśród mieszkańców tych regionów.
Czytaj też
Eksperci Bloomberga zaznaczają, że mimo globalnych obaw dotyczących spadku popularności pojazdów elektrycznych, sporządzone przez nich analizy nie potwierdzają tych obaw, a wolumen sprzedanych samochodów zbliża się do prognozowanych wartości z początku 2023 roku. Dodają, że choć wyniki sprzedażowe mogą być nieco niższe niż oczekiwania niektórych producentów, to większość branży byłaby zadowolona z takiego tempa wzrostu.
Podkreślają również, że obawy amerykańskich przedsiębiorców dotyczące popytu na pojazdy elektryczne okazały się bezzasadne. W Stanach Zjednoczonych odnotowano rekordową liczbę sprzedanych samochodów elektrycznych. Krajowe Stowarzyszenie Dealerów Samochodowych (NADA) przekazało, że w ciągu 11 miesięcy 2023 roku sprzedaż pojazdów elektrycznych BEV wzrosła o 50,7% w porównaniu do poprzedniego roku, osiągając imponującą liczbę 1 007 984.
Czytaj też
BloombergNEF zaznacza również, że uchwalona przez administrację Bidena ustawa o ograniczaniu inflacji (ang. Inflation Reduction Act) przyciągnęła do kraju napływ nowych inwestycji o łącznej wartości 103 miliardów dolarów. Te środki obejmują sektory produkcji pojazdów (11,7 miliarda dolarów) oraz baterii (72,4 miliarda dolarów), jak również inne obszary, takie jak komponenty akumulatorów (9,8 miliarda dolarów) i ich recykling (3,5 miliarda dolarów). Prognozy BloombergNEF zakładają, że pierwsze fabryki pojazdów elektrycznych i akumulatorów związane z wejściem w życie IRA zostaną otwarte w drugiej połowie 2024 roku.