Reklama

Wiadomości

Prezes KSSE czeka na decyzję ws. fabryki Izery. „Stan projektu raczej zachęca do tego, by go kontynuować”

Wizualizacja fabryki Izery
Wizualizacja fabryki Izery
Autor. ElectroMobility Poland / mat. prasowe

Czekamy na decyzję, aby projekt budowy fabryki Izery w Jaworznie rozpoczął swój operacyjny charakter – powiedział prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) Rafał Żelazny.

– Jeśli zapadłaby decyzja o rezygnacji z tego projektu, teren przygotowany pod budowę fabryki Izery zostałby uwolniony pod inne przedsięwzięcia inwestycyjne, jednak poniesione koszty, wysiłek wielu ludzi i stan projektu na dzisiaj raczej zachęca do tego, żeby ten projekt kontynuować – ocenił prezes KSSE) Rafał Żelazny podczas czwartkowej rozmowy na antenie Radia Katowice.

Przypomniał, że spółka ElectroMobility Poland (EMP) niedawno uzyskała pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera i teraz „piłka leży po stronie tego podmiotu”. – KSSE wykonała zadanie, to znaczy udzieliliśmy odpowiedniego wsparcia publicznego poprzez decyzję o wsparciu, no i przygotowaliśmy wraz z miastem Jaworzno teren, który jest terenem przeznaczonym pod budowę – powiedział Żelazny.

Reklama

Jak dodał, choć projekt ma „pewne opóźnienia”, to jednak przeprowadzone audyty nie wykazały w nim innych większych uchybień. – Biorąc pod uwagę, chociażby te wyniki, biorąc pod uwagę wspomniane przeze mnie pozwolenie na budowę, tak naprawdę czekamy na decyzję o charakterze pewnie także w pewnym wymiarze politycznym, aby projekt po prostu rozpoczął swój operacyjny charakter – dodał prezes KSSE.

Pytany, co oznaczałaby ewentualna rezygnacja z budowy fabryki Izery, Żelazny odpowiedział – zaznaczając, że nie może zdradzić wszystkich szczegółów – że niosłoby to pewne negatywne skutki dla rozwoju Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego (który jest wspólnym projektem samorządu Jaworzna i KSSE), ale jednocześnie teren planowanej budowy zostałby uwolniony na inne inwestycje.

Czytaj też

Prezes KSSE o Izerze: Stan projektu raczej zachęca do tego, by go kontynuować

– Krótko mówiąc ten teren, powierzchniowo jest to ok. 118 ha, plus oczywiście jeszcze dodatkowo tereny całego Obszaru jaworznickiego, byłby miejscem na ewentualne pozyskanie nowych inwestorów. Tym niemniej nie jest to absolutnie pożądany przez nas stan, wydaje się, że poniesione koszty, wysiłek wielu ludzi i stan projektu na dzisiaj raczej zachęca do tego, żeby ten projekt kontynuować – oświadczył.

Reklama

Żelazny, który niedawno na stanowisku prezesa KSSE zastąpił Janusza Michałka, zaznaczył, że w ciągu 27 lat działalności w katowickiej Strefie powstało prawie 100 tys. miejsc pracy i ok. 600 przedsiębiorstw; zadeklarowane i wykonane nakłady inwestycyjne wyniosły ok. 48 mld zł. Tylko 2023 r. KSSE odnotowała 83 projekty inwestycyjne o łącznej zadeklarowanej wartości 3,4 mld zł.

10 maja samorząd Jaworzna poinformował, że prezydent tego miasta wydał spółce EMP pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera. Dotyczy ono pierwszego zakładanego etapu, zapewniającego zdolności produkcyjne 150 tys. samochodów rocznie. Spółka poinformowała też o zakończeniu jej audytów i przekazaniu wyników nadzorowi właścicielskiemu.

W połowie marca br. spółka informowała o wyborze generalnego wykonawcy fabryki, firmy Mirbud. Strony podpisały list intencyjny, warunkujący podpisanie umowy uzyskaniem przez EMP zgód korporacyjnych.

Reklama

Przyszłość Izery po zmianie władzy

Po zmianie rządu większościowy właściciel EMP, czyli Skarb Państwa, sygnalizował analizy przedsięwzięcia. Zgodnie z planami rządu nadzór nad EMP ma sprawować Ministerstwo Aktywów Państwowych. 1 marca br. ówczesny szef tego resortu Borys Budka, pytany o przyszłość projektu Izery, deklarował starania o „uratowanie terenów w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym”. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz informowała następnie, że kwestia wsparcia z KPO dla projektu Izera MFiPR czeka na ostateczne decyzje MAP. Sygnalizowała zgodę KE, aby ten lub inny projekt z obszaru bezemisyjnych środków transportu otrzymał pożyczkę, a nie grant z KPO.

Kilka dni temu na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Pełczyńska-Nałęcz potwierdziła, że środki na fabrykę Izery pozostały w przyjętej przez rząd rewizji KPO – w jego części dłużnej. Mówiła też, że jeżeli inwestycja w produkowany w Polsce częściowo z polskimi technologiami samochód elektryczny okaże się możliwa do realizacji i opłacalna, jego zakup będzie mógł być wspierany dopłatami z KPO.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama