Reklama

Wiadomości

Nie tylko samochody osobowe. Zieloni chcą rozszerzenia zakazu rejestracji spalinówek od 2035 r.

Autor. Envato

Europa wydała wyrok na samochody spalinowe. Po 2035 roku obowiązywać będzie zakaz rejestracji nowych osobowych pojazdów, jednak europejscy Zieloni chcą pójść o krok dalej.

Reklama

Jak podaje niemiecki Handelsblatt, europosłowie partii Zielonych postulują, aby zakazem rejestracji nowych pojazdów objąć również ciężarówki z napędem spalinowym. „Błędem byłoby przyjęcie ustawy, która nie spełniałaby oczekiwań rynku i naszych celów klimatycznych" – tłumaczy Yannick Jadot, francuski eurodeputowany z ramienia Zielonych.

Reklama

W lutym Komisja Europejska zaproponowała stopniowe ograniczenie emisji w sektorze samochodów ciężarowych o 45% do 2030 roku i 65% do 2035 roku. W 2040 roku redukcja emisji względem średniej z 2019 roku powinna wynieść 90%.

Czytaj też

Niemiecki serwis zaznacza, że zaproponowane ograniczenia emisji oznaczałyby wysokie cięcia w sprzedaży klasycznych ciężarówek z silnikiem spalinowym. Za neutralne dla klimatu wyróżnia się bowiem pojazdy z trzema typami napędów. Są to ciężarówki w pełni eklektyczne, ciężarówki hybrydowe o napędzie elektrycznym oraz wodorowym, a także pojazdy o napędzie w pełni wodorowym.

Reklama

Handelsbatt dodaje, że za wzór dla Zielonych mogła posłużyć przegłosowana niedawno w Kalifornii uchwała, aby do 2035 roku połowa wszystkich ciężkich pojazdów sprzedawanych w stanie była elektryczna. PrzewodniczącaCalifornia Air Resources Board, Liane Randolph, spodziewa się, że inne stany USA obiorą podobny kierunek.

Czytaj też

Randolph wezwała również Unię Europejską ustanowienia jak najsurowszych wymagań klimatycznych. „Musimy stworzyć globalny rynek pojazdów bezemisyjnych" – powiedziała niemieckiemu dziennikowi podczas wizyty w Brukseli.

Reklama

Komentarze

    Reklama