Reklama

Wiadomości

„Lasy Energii”. Lasy Państwowe postawią 100 stacji ładowania elektryków w tym roku

Autor. Lasy Państwowe / lasy.gov.pl

W 2024 r. w ramach programu Las Energii realizowanego przez Lasy Państwowe powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektryków – poinformował w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Michał Dorożała. Dodał, że w planach spółka ma też budowę fotowoltaiki i farm wiatrowych.

W piątek w Sejmie posłanka Polski 2050-TD Żaneta Cwalina-Śliwowska pytała Ministerstwo Klimatu i Środowiska jak realizowany jest przez Lasy Państwowe program „Las Energii”. Dotyczy on budowy infrastruktury umożliwiającej rozwój elektromobilności. Jak zaznaczyła jego wartość to 1,5 mld zł. Dodała, że w programie na lata 2021-2027 założono powstanie 402 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

– Z planowanych do założenia 402 instalacji, zrealizowane zostały 54 stacje, wszystkie są ogólnodostępne – wskazał wiceminister klimatu i środowiska Michał Dorożała.

Reklama

Lasy Państwowe inwestują w elektromobilność

– Na rok 2024 podpisana została umowa na budowę kolejnych 100 stacji z przeznaczeniem na dołączenie do sieci ogólnodostępnych stacji działających w ramach realizacji projektu Las Energii – poinformował posłów Dorożała. – To jest ważny projekt dla Lasów Państwowych.(…) Wiem, że dyrekcja generalna (Lasów Państwowych – PAP) będzie bardzo mocno ten projekt prowadzić w najbliższym czasie – podkreślił. Wiceminister zwrócił uwagę, że program Las Energii to jedno z przedsięwzięć mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Dodał, że w latach 2020 - 2021 zamontowano 16 sztuk ładowarek, które nie są ogólnodostępne. – Udostępnienie wszystkich działających stacji wymaga od strony technicznej wgrania oprogramowania służącego do sprzedaży usługi ładowania jako stacji ogólnodostępnej. Aktualnie czynności te są w trakcie procedowania. W ciągu 12 tygodni pierwsze stacje będą pełnić funkcję pilotażową, a po testach dołączone do systemu zostaną kolejne – zapowiedział minister.

Jak podał, średnie koszty budowy stacji ładownia pojazdów elektrycznych to: „stacji AC to 27 tys. netto, a stacji dwustanowiskowej 30 tys. 804 zł netto”.

Reklama

LP i fotowoltaika oraz... wiatraki

– Grunty Lasów Państwowych, które nie mogą być zalesione, Lasy Państwowe planują wykorzystać pod budowę instalacji fotowoltaicznych o średnie mocy 1 MW. Większe tego typu tereny mogą udostępnić w formie dzierżawy inwestorom i producentom energii pod budowę farm fotowoltaicznych – powiedział w Sejmie Dorożała.

– Lasy Państwowe rozpoczęły też trzy pilotażowe inwestycje dotyczące budowy farm wiatrowych m.in. w zielonej Górze i Szczecinie – dodał wiceminister.

Reklama

Lasy Państwowe informują, że są największą w Unii Europejskiej organizacją zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Gospodarują na jednej czwartej powierzchni Polski.

Przedsiębiorstwo wskazało, że jego zadaniem jest dbanie o różnorodność biologiczną lasów, ochrona ich przed wieloma zagrożeniami – klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, także przed skutkami kłusownictwa czy wandalizmu. Zaznaczyły również, że dbają o to by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama