Reklama

Wiadomości

„Koszty, koszty i jeszcze raz koszty”. Niemiecki przemysł motoryzacyjny w tarapatach

samochód VW Volkswagen
Chiny wykradły poufne dane Volkswagena.
Autor. pxhere.com/CC0

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” opisuje kłopoty zarówno Volkswagena, jak i ZF Friedrichshafen, producenta części motoryzacyjnych. Obydwa podmioty mają te same problemy: spadające przychody, rosnące zadłużenie i malejąca liczba zleceń.

„FAZ” pisze, że ZF Friedrichshafen do 2028 roku może zlikwidować od 11 do nawet 14 tys. miejsc pracy. Dostawca części dla przemysłu motoryzacyjnego obniżył prognozy dotyczące obrotów, które uzasadnia w następujący sposób: maleje liczba zamówień od producentów aut, m.in. dlatego, że wprowadzane są cięcia w programach rozwoju elektrycznych pojazdów (o 35-50 proc.). Spada także sprzedaż – w pierwszym półroczu 2024 r. o 5,6 proc.

Sytuacji spółki (zysk operacyjny spadł do 780 mln euro z 941 mln) nie pomaga fakt, że jest ona zadłużona na 10,5 mld euro. Wzrost stóp procentowych przełożył się na dodatkowe obciążenie i powiększył koszty obsługi zadłużenia.

Reklama

Volkswagen szuka oszczędności

Nie lepiej jest w Volkswagenie. Oliver Blume, prezes producenta samochodów, nie ukrywał, że spółkę czeka trudny czas. Z jednej strony – firma próbuje dotrzymać tempa konkurencji, z drugiej – musi uważać na wydatki. – Koszty, koszty i jeszcze raz koszty – powtarzał Blume podczas telekonferencji, którą opisuje „FAZ”. Dziennik pisze, że to jasny sygnał: Volkswagen skupi się na dyscyplinie wydatkowej i każde euro obejrzy z dwóch stron, zanim je wyda. W dodatku takie deklaracje są składane już po tym, jak Volkswagen wdrożył działania naprawcze i zaczął optymalizować koszty.

Największe obciążenie ma generować proces związany z przestawieniem się z produkcji aut spalinowych na elektryczne. Tymczasem mowa o gigancie, który jeszcze kilka lat temu, zapowiadał, że będzie na czele elektromobilnej stawki. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze w 2019 roku zapowiadał, że w niecałą dekadę sprzeda nawet 22 mln pojazdów elektrycznych. Przez cały rok 2023 r. dostarczył 394 tys. takich aut, a udział BEV (elektrycznych aut) w sprzedaży wynosił mniej niż 10 roc.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze