Reklama

Wiadomości

Chiny znoszą dotacje na pojazdy elektryczne

Fot. Pixabay

Jak zapowiedziało chińskie Ministerstwo Finansów, dotacje na nowe pojazdy elektryczne w tym roku zostaną zmniejszone o 30%, by już w kolejnym roku całkowicie się z nich wycofać.

„Biorąc pod uwagę rozwój branży oraz trendy sprzedaży, a także płynne przejście producentów samochodów na produkcję aut elektrycznych, dotacje (...) skończą się z dniem 31.12.22 roku" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Finansów Chińskiej Republiki Ludowej.

Oznacza to, że żaden nowy pojazd elektryczny zarejestrowany po 31 grudnia 2022 r. nie otrzyma rządowej dopłaty.

Jest to konsekwencja decyzji z 2020 roku o stopniowym wycofywaniu się z dotowania "elektryków". Cięcia obejmą również transport publiczny.

Pekin jasno wskazał, by pojazdy elektryczne, w tym także hybrydy oraz samochody wodorowe, do 2025 roku stanowiły 20 proc. sprzedaży na rynku motoryzacyjnym.

Analizy wskazują, że sprzedaż bezemisynych samochodów oraz hybryd w Chinach gwałtownie wzrosła, a w ostatnich miesiącach wręcz „eksplodowała" o 100 proc. w porównaniu z wynikami z ubiegłego roku.

Chiny, największy na świecie producent dwutlenku węgla, wyznaczyły sobie bardzo ambitne cele w zakresie powszechnego stosowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych oraz dążą do tego, aby większość samochodów była napędzana "czystą energią" do 2035 roku.

Komentarze