Reklama

Elektromobilność

Warszawa: będą nowe stacje ładujące pojazdy elektryczne

Fot. Pixabay/paulbr75
Fot. Pixabay/paulbr75

W Warszawie ma powstać minimum 1000 punktów umożliwiających ładowanie pojazdów napędzanych energią elektryczną. We wtorek rozpoczynają się konsultacje społeczne na temat lokalizacji nowych stacji - poinformował stołeczny ratusz.

Jak przekazali urzędnicy, obecnie w stolicy są 144 punkty ładowania zlokalizowane w 54 stacjach. W tym roku ma powstać kolejnych 41 punktów w 21 stacjach. "Projekt stołecznego +Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych+ przewiduje możliwość uruchomienia 1034 punktów ładowania w kolejnych 517 stacjach. Po konsultacjach z mieszkańcami wybrane zostaną lokalizacje, w których będzie zainstalowanych minimum 815 punktów ładowania" - czytamy w przesłanym we wtorek komunikacie.

Władze miasta dodały w nim, że więcej punktów ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych to jeden z kroków ku czystszemu powietrzu i zrównoważonemu rozwojowi Warszawy. "Dzięki inwestycjom w elektromobilność, w powietrzu, którym oddychamy, jest mniej pyłu zawieszonego oraz szkodliwych tlenków azotu i tlenków siarki. Korzystanie z pojazdów przyjaznych środowisku wpływa też na redukcję emisji dwutlenku węgla oraz obniżenie poziomu hałasu. Warszawa od dawna wspiera te inicjatywy" - przekonują urzędnicy.

Informują również, że każda planowana stacja to wolnostojący słupek z dwoma punktami ładowania, a moc pojedynczego punktu (22 kW) pozwoli na ładowanie jednego pojazdu w czasie 1-3 godzin. Taki słupek umożliwi ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie, dlatego konieczne jest wyznaczenie przy nim dwóch stanowisk postojowych.

"Wymiary co najmniej jednego z nich spełnią kryteria dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Stacje służące zasilaniu pojazdów elektrycznych i hybrydowych, powstaną w całym mieście. Projekt przewiduje kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt stacji w każdej z dzielnic. Wybudowane zostaną zarówno pojedyncze stacje, jak i większe skupiska, w których znajdzie się od dwóch do nawet kilkunastu stacji" - czytamy.

Proponowane lokalizacje zostały wybrane wspólnie przez Biuro Infrastruktury, zarządców stołecznych dróg (Zarząd Dróg Miejskich i urzędy dzielnic) oraz operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych (innogy Stoen Operator Sp. z o.o. oraz PGE Dystrybucja S.A. Oddział w Warszawie). Zgodnie z przepisami ustawy o elektromobilności do wybudowania stacji ładowania zobowiązani są operatorzy systemów dystrybucyjnych.

Jak zaznacza ratusz priorytetem przy wyborze wszystkich lokalizacji było umożliwienie mieszkańcom ładowania samochodu podczas przebywania w miejscach związanych z edukacją, kulturą, sportem i rozrywką, np. na błoniach PGE Narodowego. Stacje ładowania będą też instalowane w pobliżu urzędów czy placówek służby zdrowia, a także w sąsiedztwie budynków wielorodzinnych, by ułatwić ich mieszkańcom podjęcie decyzji o kupnie pojazdu elektrycznego.

"Ważną przesłanką, wpływającą na wybór lokalizacji, była również własność gruntu - zdecydowaliśmy, aby stacje budowane były wyłącznie na gruntach miejskich. Innymi kryteriami były dostępność infrastruktury elektroenergetycznej oraz większa liczba miejsc parkingowych w okolicy"- podaje miasto w komunikacie.

Jednocześnie zaprasza do udziału w konsultacjach. Na stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl można zapoznać się z projektem "Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych" oraz z grafikami i mapą, przedstawiającymi lokalizacje planowanych stacji ładowania.

Ratusz przypomina też, że w związku z obecną sytuacją epidemiczną, konsultacje w sprawie lokalizacji stacji ładowania zostaną przeprowadzone w formie elektronicznej. Będą trwały od 14 kwietnia do 31 maja. Od pierwszego dnia konsultacji uwagi można wysyłać mailem na adres: [email protected].

28 kwietnia i 14 maja odbędą się dyżury telefoniczne, w trakcie których będzie można porozmawiać z urzędnikami zaangażowanymi w przygotowanie konsultowanego planu oraz zgłosić swoje uwagi. Na 20 maja zaplanowana jest wideokonferencja online lub spotkanie konsultacyjne (zależnie od sytuacji epidemicznej) z udziałem ekspertów od elektromobilności.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama