Reklama

Elektromobilność

W Szczecinie stanęły pierwsze punkty ładowania pojazdów elektrycznych

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Pierwsze trzy stacje do ładowania pojazdów elektrycznych oddano do użytku w Szczecinie. Z miejskich stacji będą mogły korzystać elektryczne pojazdy należące do miejskiej floty, ale także inni użytkownicy elektrycznych aut.

Już od tego tygodnia użytkownicy pojazdów elektrycznych będą mogli je ładować przy ul. Felczaka przy urzędzie miasta, a także w sąsiedztwie siedziby Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego przy ul. Klonowica oraz na ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera - wynika z informacji służb prasowych szczecińskiego magistratu.

W początkowym okresie użytkowania ze stacji będzie można korzystać nieodpłatnie. W zamian ich użytkownicy będą proszeni o udział w pracach nad dalszym rozwojem elektromobilności w Szczecinie. Jak wyjaśnia magistrat, chodzi o wyrażanie swoich potrzeb i oczekiwań w kwestionariuszach. Z urządzeń korzystać będzie również miejska flota samochodów elektrycznych.

Stacje dostarczyła i zamontowała ENEA Serwis. Mają one zdolność szybkiego naładowania akumulatora o pojemności 24 kWh od 0 do 80 proc. pojemności baterii pojazdu do 30 minut. Każda stacja wyposażona jest w wyjścia umożliwiające równoczesne ładowanie dwóch pojazdów elektrycznych; pierwszego z jednego z wyjść prądu stałego, drugiego z wyjścia prądu przemiennego.

Koszt zakupu stacji to 477 tys. zł, z czego 50 proc. to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Możliwość oddania stacji do użytku to wynik wejścia w życie w dn. 28 lipca br. nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Miasto czekało na uruchomienie stacji do czasu wprowadzenia przepisów, które miały umożliwić kontrolę techniczną i odbiór urządzeń.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama