Elektromobilność
W Poznaniu będą jeździć zeroemisyjne autobusy elektryczne
MPK Poznań ogłosiło przetarg na zakup 21 zeroemisyjnych autobusów elektrycznych. Pojazdy mają też spełniać najwyższe europejskie standardy w zakresie bezpieczeństwa. Termin składania ofert upływa 10 maja.
„Jesteśmy w Polsce jednym z liderów, jeśli chodzi o stosowanie nowych, proekologicznych rozwiązań i technologii, dlatego kierujemy nasze zainteresowanie w stronę elektromobilności i dlatego też zdecydowaliśmy się na zakup bezemisyjnych autobusów z napędem elektrycznym” – podkreślił w przesłanym PAP komunikacie Prezes Zarządu MPK Poznań Sp. z o.o. Wojciech Tulibacki.
Jak tłumaczył, przedmiotem zamówienia podzielonego na 2 zadania, będzie zakup łącznie 21 pojazdów, które mają spełniać najwyższe europejskie standardy w zakresie bezpieczeństwa. Pierwsze zadanie obejmie dostawę 6 fabrycznie nowych autobusów standardowych o długości 11,5 – 12 metrów - do 28 lutego 2020 roku. Natomiast drugie zadanie zakłada dostawę do 16 grudnia 2019 roku - 15 autobusów przegubowych o długości 17,5 – 18 metrów.
Wszystkie pojazdy muszą ponadto być niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi. Muszą ponadto być wyposażone w system wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, klimatyzację, a także drzwi odskokowo-przesuwne, co ma ułatwiać płynną wymianę pasażerów.
„Jest w tych autobusach wiele rozwiązań, które od pewnego czasu stały się już standardem w naszych kolejnych przetargach: klimatyzacja i system monitoringu, energooszczędne oświetlenie w technologii LED, dodatkowe miejsce dla wózka dziecięcego, miejsce do bezpiecznego przewozu roweru, wewnętrzne i zewnętrzne tablice informacji pasażerskiej wykonane w energooszczędnej technologii – to tylko niektóre z nich” – podkreślił zastępca Prezesa MPK Poznań ds. technicznych Marek Grzybowski.
„Absolutną nowością jest zastosowanie napędu elektrycznego. Decydując się na dostawę pojazdów elektrycznych, wskazujemy jakie znaczenie ma dla nas czyste powietrze” – dodał.
Zarząd MPK Poznań wskazał, że przy wyborze i ocenie ofert uznanych za ważne, pod uwagę będzie brana przede wszystkim cena całkowita brutto za wykonanie przedmiotu umowy, właściwości techniczno–eksploatacyjne pojazdów, warunki gwarancji i serwisu oraz gotowość techniczna autobusów.
Termin składania ofert upływa 10 maja tego roku.
ML/PAP