Reklama

Elektromobilność

VW oszczędza i planuje inwestycje w elektromobilność za ponad 9 mld euro

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

W latach 2019-2023 Volkswagen zainwestuje w elektromobilność, cyfryzację, technologię autonomicznej jazdy i usługi mobilne 11 mld euro, z czego 9 mld euro na ofensywę elektryfikacyjną firmy. W realizacji założeń mają pomóc duże oszczędności.

Aby sfinansować planowane inwestycje, VW musi wygenerować większe oszczędności, niż planowano wcześniej – zaznaczył członek zarządu VW ds. zarządzania marką dr Arno Antlitz.

Koncern określił pakiet rozwiązań mających na celu poprawę rentowności. Przyjęta strategia zakłada uproszczenie gamy modeli i redukcję liczby ich wariantów, zwiększenie produktywności w fabrykach i większą orientację na produkcję platform dla pojazdów, a także optymalizację kosztów materiałów i uszczuplenie procesów administracyjnych. Jej wdrożenie ma znacząco poprawić wyniki finansowe VW w nadchodzących latach i przynieść potrzebne oszczędności.

„Musimy wymusić tempo naszej transformacji i zwiększyć wydajność oraz sprawność. Nie możemy pozwolić sobie na osłabienie naszych wysiłków i musimy realizować dalsze, znaczące ulepszenia” – podkreślił dyrektor operacyjny VW Ralf Brandstaetter.

Koncern motoryzacyjny z Wolfsburga do 2025 r. zamierza zwiększyć produktywność swoich fabryk o 30 proc. VW zapowiedział, że w Europie już w następnym roku firma przestanie produkować 25 proc. wariantów silnikowych, najmniej popularnych wśród klientów. Przedstawiciele marki tłumaczą, że będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na samą produkcję, jak i łańcuch dostaw.

Obecnie koncern ma w swoim programie dwa w pełni elektryczne modele, jednak do 2025 r. ma ich być już około 20 przy planowej produkcji na poziomie ponad miliona pojazdów. Podczas konferencji finansowej przedstawiciele VW zaznaczyli, że trwają prace nad przekształceniem zakładu w Zwickau, który będzie produkował wyłącznie elektryczne samochody. Od 2022 r. produkcję elektryków rozpoczną również fabryki w Emden i Hanowerze. Razem mają stanowić największą europejską sieć produkcyjną. Dwie kolejne fabryki powstaną w Chinach, w Anting i Foshan - mają one ruszyć w 2020 r. VW planuje również podjąć wkrótce decyzję o utworzeniu zakładu w Ameryce Północnej.

VW będzie także rozszerzać rozwiązania w zakresie cyfryzacji i łączności z internetem. Opracowana wraz z partnerami usługa Volkswagen Automotive Cloud do obsługi nowoczesnych rozwiązań technologicznych stosowanych w samochodach niemieckiego producenta stanowić ma podstawę oferty stale rosnącej gamy usług cyfrowych dla pojazdów. Celem VW jest stworzenie największego na świecie ekosystemu motoryzacyjnego.

Przedstawiciele VW przewidują, że obowiązująca już strategia tylko do końca 2018 r. pozwoli koncernowi ograniczyć wydatki o 2,2 mld euro. To większość z planowanych do 2020 r. całkowitych oszczędności na poziomie 3 mld euro. Podczas konferencji finansowej w Wolfsburgu podkreślano, że podjęte działania w kierunku uzyskania oszczędności pomogą zwiększyć zwrot zysku operacyjnego szybciej, niż planowano. "Jesteśmy przekonani, że uda nam się osiągnąć nasze założenie zwrotu operacyjnego w wysokości co najmniej 6 procent w 2022 roku, trzy lata wcześniej, niż pierwotnie planowano" - powiedział Antlitz.

Niemiecki producent spodziewa się dodatkowych oszczędności dzięki silnej ekspansji elastycznej platformy modułowej MQB, na której mogą być budowane różne modele. Obecnie bazuje na niej około 60 proc. nowych pojazdów marki, ale do 2020 r. wskaźnik ten ma wzrosnąć do 80 proc. Do tej pory w oparciu o MQB VW wyprodukował 50 mln samochodów, a w najbliższych latach przewiduje produkcję podobnej liczby egzemplarzy. W 2019 r. linię produkcyjną VW ma opuścić również 15 mln pojazdów opartych na nowej platformie modułowej MEB dla samochodów elektrycznych. (PAP)

Reklama

Komentarze

    Reklama