• Partner główny
    Logo Orlen

Elektromobilność

Volkswagen zwiększa prognozę zapotrzebowania na ogniwa do baterii samochodowych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Volkswagen zwiększył ponad dwukrotnie prognozę zapotrzebowania na ogniwa do baterii samochodowych. Niemiecki koncern szacuje, że w 2025 roku będzie potrzebował ponad 300 gigawatogodzin (GWh); wcześniejsze wyliczenia zakładały 150 GWh rocznie.

Prognoza dotyczy zapotrzebowania VW w Europie i Azji. Wyliczenia zakładają zaostrzenie przez Unię Europejską norm emisji CO2 dla flot. W 2030 r. emisje z nowych samochodów osobowych będą musiały być niższe o 37,5 proc., a z samochodów dostawczych o 31 proc. w porównaniu z poziomem z 2021 r. W okresie 2025-2029 zarówno auta osobowe, jak i dostawcze będą musiały ograniczyć emisję CO2 o 15 proc. 

W poniedziałek rada nadzorcza VW zgodziła się na budowę w Niemczech wartej 1 mld euro fabryki ogniw baterii. Zakłady powstaną w Salzgitter w Dolnej Saksonii. Niedaleko znajdują się fabryki w Zwickau, Hanowerze i Emden, gdzie będą produkowane samochody elektryczne firmy. Produkcja w Salzgitter ma ruszyć pod koniec 2022 roku. 

Transport jest jedynym sektorem w UE, w którym od 1990 r. nie odnotowano żadnego znaczącego spadku emisji gazów cieplarnianych. Dane Europejskiej Agencji Środowiska pokazują, że spośród wszystkich środków transportu w UE transport drogowy ma największy udział w emisji gazów cieplarnianych (72,9 proc. w 2016 r.) i odpowiada za około 20 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE.  

Pierwszy elektryczny pojazd z rodziny ID, który zastąpi e-Golfa będzie nosił nazwę ID.3. VW oczekuje, że w ciągu roku sprzeda 100 tys. egzemplarzy nowego modelu, który zacznie trafiać do klientów w 2020 r. W Europie można już składać zamówienia, klienci, którzy się na to zdecydują, muszą dokonać rezerwacji i wnieść zwrotną opłatę w wysokości tysiąca euro. Jak podkreśla producent, zamówienie można anulować i odzyskać wpłaconą kwotę.(PAP)

Komentarze