Reklama

Elektromobilność

Vehicle2Grid, czyli jak elektroauta mogą pomóc systemowi energetycznemu

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Na konferencji w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych zaprezentowało swój raport dotyczący rozwiązań Vehicle2Grid, umożliwiających wsparcie systemu elektroenergetycznego energią z baterii samochodów elektrycznych. Przy tej okazji nie zabrakło komentarzy dotyczących stopnia rozwoju elektromobilności w Polsce i na Wyspach Brytyjskich.

O zaawansowaniu elektromobilności mówił Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott. "Wielka Brytania jest jednym z wiodących krajów w zakresie elektromobilności. Mój rząd ma wizję. I ta wizja realizuje się poprzez strategię przemysłową. Idea, która za nią stoi to stworzenie zielonej gospodarki. Taki model ma rozwinąć się w drugiej połowie obecnego wieku” - powiedział.

Dyplomata zaznaczył, że według zamiarów rządu w Londynie wszystkie nowe samochody w Wielkiej Brytanii powinny być zeroemisyjne w roku 2040, a w 2030 roku około 50% sprzedawanych samochodów osobowych ma być ultraniskoemisyjnych.

"Wierzymy, że uda się to osiągnąć. Wielka Brytania oferuje sprzyjające środowisko projektom badawczo-rozwojowym. Nie ma przypadku w tym, ze mamy tuta na sali samochód Nissan Leaf, który produkowany jest na wyspach brytyjskich. 50% tego samochodu jest brytyjskie” - dodał ambasador.

Z kolei o raporcie dotyczącym Vehicle2Grid mówił Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. „Elektromobilność jest częścią rewolucji w sektorze transportu. Ale to także synergia w bardzo wielu obszarach. Motoryzacja musi współpracowac z komunikacja, musi byc wspierana centralnie i lokalnie. Do tego muszą byc dostosowane ubezpieczenia” - stwierdził.

"Pytaniem, które czesto sobie stawiamy jest: czy sieć energetyczna sprosta elektromobilnosci? Chcemy zwrócić uwagę, ze jest to temat, ktory wymaga weryfikacji” - dodał.

Mazur mówił też o rozwiązaniach Vehicle2Grid. "V2G to system, ktory umożliwia dwukierunkowy przepływ energii miedzy samochodem a siecią energetyczna. Pobieramy energię kiedy samochód się ładuje, a gdy system potrzebuje więcej mocy, to może czerpać ją z baterii aut. Technologia już teraz pozwala na integracje samochodu elektrycznego z systemem elektroenergetycznym” - podkreślił.

Reklama

Komentarze

    Reklama