TSUE: 500 tys. euro kary dziennie dla Polski za wydobywanie węgla w kopalni Turów

20 września 2021, 15:02
elektrownia_turow
Fot. Energetyka24.com
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska została w poniedziałek zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta zobowiązała Polskę w poniedziałek do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie. "Począwszy od dnia doręczenia niniejszego postanowienia aż do chwili, w której wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 r." - czytamy w komunikacie prasowym Trybunału. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 63
rmarcin555
wtorek, 21 września 2021, 17:24

Ta sprawa to zwykła niekompetencja rządu. Od początku rozbudowy Turowa wiadomo było, że Czesi są przeciw. No ale wstaliśmy z kolan. Czesi jak się okazało też wstali. W czym więc problem?

Parsifal7
środa, 22 września 2021, 01:09

Nie usprawiedliwiaj Czechów bo oni widzę wyłącznie swój interes i w sumie dobrze i sprawnie to robią. Jak budowali na początku lat 90 tych Temelin na ruskich reaktirach typu WWER i histerii dostawała Austria i inni to Czesi powiedzieli ktotko - u siebie będziemy robić to co uważamy za stosowne i nikomu nic do tego. Niech się zatem nie dziwia że inni postępują podobnie. My też nie mamy powodów żeby się komukolwiek z czegokolwiek tłumaczyć. Problem w tym że oni powoli robią swoje a my tylko gadamy

rmarcin555
czwartek, 23 września 2021, 14:46

@Parsifal7. Ale rozumiesz, że Czesi tracą przed Turów wodę?

heksik
wtorek, 21 września 2021, 15:33

Sąd, który wydaje orzeczenia niewykonalne ośmiesza sam siebie.

dropik
czwartek, 23 września 2021, 15:44

a co tu jest niewykonalne ? pieniązki zostaną w Brukseli i szybciej przeprosimy czechów. chyba że nie przeprosimy to 150mln € rocznie zapłacimy bo jest 60 mld zł nadwyżki w budzecie (niektórch w to wierzą )

Niuniu
wtorek, 21 września 2021, 01:06

AB - polityka klimatyczna Unii nie jest szalona. To ludzie tak sądzący są szaleni. A polityka klimatyczna będzie Nas obowiązywać bez względu czy jesteśmy w Unii czy nie. Cały świat się na nią zgodził zawierając porozumienia kilmatyczne - np. ostatnio Paryskie. Wyjdź z Unii i i zerwij zobowiązania emisyjne jakie podpisaliśmy m.in. w Paryżu a zobaczysz jak się żyje w Koreii Północnej bo właśnie w takim kraju się z rana obudzisz. A tak na marginesie - w czym przejawia się ta wyjątkowa biurokracja Unijna? Co tam jest bardziej biurokratyczne od polskiej biurokracji? Kolego AB - kup se bilet, spakuj walizkę i już jutro możesz być w Kijowie, Moskwie czy na Białorusi. Bez exitu. Nam jest dobrze w Europie - tak chce 80% polaków. A turów jak przestanie kopcić to umrze o kilka tysięcy polaków mniej w najbliższym roku. Z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce co roku umiera nas nie mniej niż 40 tys. To przykre, żeby o tym pamiętają czesi i Komisja Europejska a nie polski rząd. Prąd można kupić. Życia i zdrowia nie.

Parsifal7
wtorek, 21 września 2021, 15:00

Brak elementarnej wiedzy. Elektrownie węglowe (w tym opalane węglem brunatnym) nie "kopca" natomiast emitują dość dużo dwutlenku węgla. To dwie różne sprawy. Tego rodzaju instalacje faktycznie dymily i wydzielały dwutlenek siarki tak do końca lat 80 tych. Potem po modernizacji oraz budowie nowych bloków już nie. Ten nowy blok w Turowie to w ogóle nie wydziela prawie nic za wyjątkiem CO2. Zatem informacje i wiedza mocno nieaktualna. Kopci i dymi tzw niska emisja czyli piece węglowe w domach jednorodzinnych i to jest główny powód smogu i zanieczyszczenia powietrza. Wynika to z ubóstwa energetycznego i mizernej sieci gazowej. W cywilizowanych krajach domy ogrzewa się gazem lub prądem A u nas kopciuchem i tu leży problem. Wychodzi zacofanie sektora, brak atomu etc. Wychodzi polityka ciepłej wody w kranie i braku decyzyjnosci. Wychodzą konsekwencje decyzji politycznej z lat 90 tych o zastopowaniu Zarnowca. I jamy to co mamy. Sami sobie ten bigos sprawilismy. My sami i zaniedbania władzy każdej od 1989r. Tyle w temacie.

mixmix
wtorek, 21 września 2021, 13:58

Czesi i KE pamiętają o zanieszczyszczeniu powietrza? A podobno chodzi im o wodę.

Patryk
wtorek, 21 września 2021, 13:42

W 2004 roku 80% Polaków głosowało w referendum za unią bez paszportów i umożliwiającą pracę w dowolnym miejscu. Tej unii już nie ma. Na granicach stoją pogranicznicy razem z WOT i sprawdzają paszporty covid. Do UK też nie wjedziesz już na słowo honoru. Z pracą też jest coraz trudniej A polityka klimatyczna obowiązuje tylko tych którzy chcą jej przestrzegać. Turów to kopalnia - tak żebyś nie zapomniał o czym piszesz.

kkk
wtorek, 21 września 2021, 18:56

z Niemiec sie jedzie normalnie i nikt nie sprawdza paszportow, przestac siac dezinformacje

MArio
poniedziałek, 20 września 2021, 23:51

i tak rozkłada nas UE energetycznie...

ytyt
poniedziałek, 20 września 2021, 23:00

Jak ja kochac unie za jej dobre pomysła.

Tweets Energetyka24