Reklama

Elektromobilność

Tesla obniżyła cenę Modeli 3 produkowanych w Chinach

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Amerykański koncern motoryzacyjny Tesla obniżył o 16 proc. cenę wyjściową produkowanych w Chinach pojazdów Model 3 do 299,05 tys. juanów (42,9 tys. dolarów) po otrzymaniu chińskich dotacji na pojazdy elektryczne – podała agencja Reutera.

Obniżenie ceny modelu 3 jest jedną w wielu modyfikacji w chińskiej polityce sprzedażowej Tesli, która obejmuje również zmiany cen akcesoriów samochodowych i domowych stacji ładowania – zauważyła agencja.

Wcześniej informowano, że podstawowa cena produkowanych w Chinach Modeli 3 wynosi 355,8 tys. juanów (50 tys. dolarów). Ceny importowanego pojazdu w wersji z dłuższym zasięgiem zaczynają się od 439 tys. juanów, podczas gdy wersja z zasięgiem standardowym w Stanach Zjednoczonych kosztuje 40 tys. dolarów.

Na początku grudnia koncern poinformował, że otrzyma krajowe dofinansowanie na pojazdy Model 3 budowane w fabryce w Chinach. Ministerstwo przemysłu i technologii informacyjnych w Pekinie poinformowało wcześniej o wpisaniu Modelu 3 produkowanego w fabryce Tesli w Szanghaju na listę projektów rekomendowanych do subwencji dla pojazdów z napędem alternatywnym (hybrydy typu plug-in, samochody w pełni elektryczne i z napędem wodorowym.

Tesla informuje, że 7 stycznia pierwsze egzemplarze wyprodukowane w Chinach trafią do klientów spoza firmy. W poniedziałek pierwsze 15 egzemplarzy produkowanego w Chinach Modelu 3 kupili pracownicy zakładu. Pojazdy dostarczono w niespełna rok po rozpoczęciu budowy fabryki.

Wcześniej firma podawała, że do końca 2020 cały łańcuch dostaw chińskiego zakładu ma być zlokalizowany na terytorium kraju. Aby zapewnić klientom ustandaryzowaną obsługę posprzedażną Tesla w 2020 r. zamierza podwoić liczbę centrów serwisowych i stacji szybkiego ładowania w ChRL, a także zwiększyć liczbę pracowników obsługi posprzedażnej do 1,5 tys. z 600 obecnie.

Szef chińskiego oddziału Tesli Wang Hao zapowiedział, że od stycznia 2020 r. firma zwiększy liczbę dostaw Modelu 3. Według niego zakład w Szanghaju osiągnął już docelowy poziom tygodniowej produkcji (tysiąc Modeli 3 tygodniowo i około 280 dziennie).

Gigafactory w Szanghaju jest najważniejszym zagranicznym przedsięwzięciem amerykańskiego producenta. Zakład ma być odpowiedzią na ambicje zwiększenia sprzedaży pojazdów marki na największym na świecie rynku motoryzacyjnym i zminimalizowanie skutków wojny handlowej między USA i Chinami.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama