Reklama

Elektromobilność

Szef Northvolt dla E24: nasze ambicje sięgają 25% udziału w europejskim rynku

Fot. Northvolt
Fot. Northvolt

„Nie ustaliliśmy dokładnego celu jeśli chodzi o udział w rynku magazynowania energii. Jednak nasze ambicje w ciągu okresu 10 lat sięgają 20-25% udziału w europejskim rynku baterii litowo-jonowych” – odpowiedział na pytanie Energetyka24.com prezes Northvolt,

Startup Northvolt, produkujący baterie litowo-jonowe, założony przez byłego menagera Tesli, Petera Carlssona, otworzy fabrykę w Gdański. Ma ona kosztować 200 mln dolarów, ma mieć powierzchnię 50 tys. m2 oraz zatrudniać 500 osób. 

"Na polskim Wybrzeżu powstanie wysoce zautomatyzowany i nowoczesny zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych" - podało CIR. 

Podczas konferencji z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rozwoju Jarosława Gowina, prezes spółki, Peter Carlsson odpowiadał na pytania dziennikarzy. Zadaliśmy mu pytanie o ambicje Northvoltu w zakresie udziału w rynku magazynowania energii.

Reklama
Reklama

„Nasze ambicje w ciągu okresu 10 lat sięgają 20-25% udziału w europejskim rynku baterii litowo-jonowych” – odpowiedział.

„Interesujące jest to, że wedle naszych obserwacji rynek magazynowania energii rośnie w bardzo szybkim tempie, w dużej mierze napędzany branżą transportową, ale również poprzez potrzeby stacji ładowania, które mają problemy z dostępem do sieci. Zaczęliśmy z bardzo małymi jednostkami magazynowania energii, teraz stają się one coraz większe, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie mamy magazyny o wolumenie gigawatowym, Europa nie długo podąży za tym trendem. Podsumowując, jesteśmy bardzo podekscytowani tą inwestycją” – dodał.

Szwedzka spółka Northvolt powstała w 2016 r.; ma siedzibę w Sztokholmie. Zatrudnia ponad 1 tys. pracowników. Specjalizuje się m.in. w rozwiązaniach w zakresie baterii i akumulatorów i tzw. inteligentnej diagnostyki. Jej misją jest „stworzenie najbardziej ekologicznego ogniwa na świecie, o minimalnym śladzie węglowym”. 

Reklama

Komentarze

    Reklama