Reklama

Elektromobilność

Suzuki przeprowadzi w Indiach testy samochodów elektrycznych

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Japoński koncern motoryzacyjny Suzuki rozpocznie w Indiach od października br. testy prototypowych samochodów elektrycznych - poinformował w piątek prezes firmy Osamu Suzuki. Na tamtejsze ulice ma wyjechać flota 50 bezemisyjnych pojazdów.

"Od przyszłego miesiąca rozpoczniemy testy drogowe, w których weźmie udział flota 50 prototypowych samochodów, w celu opracowania bezpiecznych i łatwych w użyciu samochodów elektrycznych dla klientów w Indiach" - mówił Suzuki podczas konferencji poświęconej mobilności w New Delhi.

Firma planuje wejść na rynek Indii z samochodami elektrycznymi ok. 2020 roku. Prezes Suzuki podkreślił, że będzie na tym polu współpracować z Toyotą. Zwrócił jednocześnie uwagę, że popularność bezemisyjnych pojazdów w tym kraju będzie uzależniona od rozwoju infrastruktury punktów do ładowania.

"W tej kwestii liczymy na proaktywne podejście rządu" - dodał prezes koncernu.

Gabinet premiera Narendry Modiego ma plan elektryfikacji wszystkich nowych samochodów do 2030 roku. To założenie zostało ocenione przez wielu ekspertów jako "ambitne" - podkreśla agencja Reutera.

Samochody elektryczne są drogie ze względu m.in. na wysokie koszty baterii, które nadal nie są produkowane w Indiach. Przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego zwracają również uwagę na brak odpowiedniej infrastruktury do ładowania aut.

Spółka córka Suzuki, Maruti Suzuki Ltd ma rozpocząć produkcję baterii litowo-jonowych w Indiach od 2020 roku - zapowiedział prezes koncernu. Maruti Suzuki jest liderem sprzedaży w tym kraju.

Indie są jednym z najszybciej rozwijających się rynków motoryzacyjnych. Jednak sprzedaż samochodów elektrycznych jest na bardzo niskim poziomie w porównaniu z milionami pojazdów z silnikami spalinowymi, dostarczanymi do klientów każdego roku. Według Suzuki, aby Indie mogły sprostać wyzwaniom środowiskowym należy zacząć promować również hybrydy i pojazdy na CNG.

ML/PAP

Komentarze