• Partner główny
    Logo Orlen

Elektromobilność

Sosnowiec ma 14 nowych autobusów elektrycznych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

14 nowych autobusów elektrycznych, kupionych przy unijnym wsparciu, odebrało oficjalnie w czwartek należące do samorządów zagłębiowskich miast Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu (PKM).

Nowością przy najnowszym zakupie sosnowieckiego PKM jest barwa autobusów: zamiast biało-czerwonych barw przewoźnika mają one żółty odcień - zgodny z systemem identyfikacji Zarządu Transportu Metropolitalnego, który jest organizatorem komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zgodnie z unijnym projektem autobusy będą wykorzystywane na 11 liniach kursujących po Sosnowcu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Czeladzi i Wojkowicach o numerach: 34, 90, 100, 160S, 182, 188, 299, 723, 818 i 902N. Pierwsze z nowych wozów już jeżdżą na tych trasach, ostatni wyjedzie jeszcze we wrześniu.

Wśród odebranych pojazdów jest pięć przegubowych (za ponad 3,7 mln zł każdy) - są to pierwsze tego typu autobusy elektryczne w sosnowieckim PKM. Pozostałe dziewięć to pojazdy 12-metrowe, za ponad 2,6 mln zł każdy.

Jedyną ofertę w ubiegłorocznym przetargu na dostawę autobusów złożył Solaris. Sosnowieckie PKM zakładało, że zamówienie uda się zrealizować za 41 mln zł, ostatecznie jednak - ze względu na zaproponowane przez Solarisa wyposażenie - zdecydowano o zakupie za ponad 46,3 mln zł.

Blisko 30 mln zł na ten cel PKM uzyskało w przeprowadzonym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) konkursie wniosków o dofinansowanie niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

image

 Reklama

Przedstawiciele sosnowieckiego przewoźnika podkreślają m.in. dużą pojemność baterii, jakimi dysponują autobusy - w pojazdach przegubowych to 470 kWh, a w 12-metrowych 316 kWh. Dla porównania - w trzech autobusach elektrycznych, kupionych przez PKM Sosnowiec od Solarisa w 2017 r., pojemność akumulatorów litowo-jonowych wynosi 200 kWh.

Oprócz autobusów umowa objęła montaż trzech ładowarek pantografowych oraz osiem ładowarek podobnych do tej, z której PKM korzystał dotąd przy ul. Mościckiego. Jedna z trzech ładowarek pantografowych stanie na sosnowieckim dworcu autobusowym przy ul. Mościckiego, a pozostałe dwie w bazie PKM przy ul. Lenartowicza.

„Sosnowiecki PKM, to firma czterech miast Zagłębia. Każdy z nas jest z niej dumny. To chyba najlepsze tego typu przedsiębiorstwo w Polsce, wprowadzające wiele innowacji: system kontroli trzeźwości kierowcy, wielokamerowy monitoring, które sprawiają, że pasażerowie czują się bezpieczniej” – mówił na czwartkowej uroczystości z włodarzami zagłębiowskich miast prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

To kolejny już unijny projekt taborowy spółki. Poprzedni projekt, warty 129,1 mln zł, zapewnił 89,1 mln zł dotacji do zakupu 78 nowych autobusów, w tym 35 hybrydowych, a także trzech elektrycznych wraz z systemem ładowania.

Sosnowieckie PKM jest jednym z czterech największych tego typu samorządowych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w GZM – obok podobnych spółek z Katowic, Gliwic oraz Tychów. Należy do samorządów: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi, a od niedawna – także do Metropolii, dzięki czemu może ona zamawiać usługi przewozowe w formule in-house, bez przetargów.

Źródło:
PAP

Komentarze