Elektromobilność
Wizje rozwoju elektromobilności. Dutch e-mobility Day w Warszawie
W Warszawie odbył się Dutch e-mobility Day, który zorganizowała Ambasada Królestwa Niderlandów oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Otwarcie polskiego oddziału ogłosił jeden z światowych liderów produkcji stacji ładowania, czyli firma EVBox.
Ponad 100 osób wzięło udział w Dutch e-mobility Day. Wśród nich można było znaleźć reprezentantów polskich oraz niderlandzkich przedsiębiorstw, organizacji branżowych oraz administracji publicznej.
„Wielki potencjał zmiany”
Konferencja pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Ambasady Królestwa Niderlandów dała możliwość prezentacji stosowanych w obu krajach praktyk. Uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o rynku pojazdów elektrycznych w Niderlandach, roli, jaką pełni zeroemisyjny transport w miastach, inteligentnych sieciach energetycznych oraz perspektywach rozwoju polskiego systemu e-mobilty w najbliższych latach.
- Większość samochodów elektrycznych w Niderlandach to pojazdy biznesowe. Naszym celem jest dotarcie do prywatnych użytkowników – zapowiadała Sonja Munnix z SG Dutch Taskforce e-Mobility. Podkreślała, że Niderlandy mają jedną z najgęstszych sieci stacji ładowania na świecie.
- Ile jest samochodów elektrycznych w Polsce? Około 20 tys. na ponad 2 miliony pojazdów ogółem. Taka liczba oznacza wielki potencjał zmiany - przekonywał z kolei prezes PSPA, Maciej Mazur.
- My, jako PSPA, wskazujemy, że mamy potencjał do tego, żeby wejść na poziom setek tysięcy samochodów elektrycznych już w najbliższych latach. To czego jesteśmy jeszcze bardziej pewni to to, że infrastruktura ładowania może się rozwijać jeszcze bardziej dynamicznie. Gdy weźmiemy tylko zapowiedzi największych operatorów stacji ładowania to do końca 2022 będziemy mieć kolejnych 6 tys. punktów ogólnodostępnych - mówił prezes PSPA.
Rozwój EVBox w Europie Środkowo-Wschodniej
W trakcie konferencji ogłoszono otwarcie pierwszego oddziału EVBox w Polsce. EVBox to jeden z największych producentów stacji ładowania pojazdów elektrycznych na świecie. Celem jest rozwój działalności spółki w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Firma zapewnia również oprogramowanie do zarządzania stacjami. Od 2017 r. należy do międzynarodowego koncernu energetycznego Engie.
Podczas Dutch E-Mobility Day przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Ministerstwa Aktywów Państwowych przestawiali szczegóły programów subsydiowania stacji ładowania dla przedsiębiorców i samorządów. W debacie o rozwoju elektromobilności w miastach brali udział reprezentanci Utrechtu, Warszawy i Łodzi.
W wydarzeniu wzięli ponadto udział przedstawiciele takich firm jak np. Allego, będącego jednym z największych operatorów infrastruktury ładowania w Unii Europejskiej, Heliox, LeasePlan Poland, EBKE, Alfen, Blue Current, Last Mile Solutions czy Rolling the City – producenta elektrycznych furgonetek i pick-upów dla przedsiębiorców miejskich.