Elektromobilność
Austriacki partner Nord Stream 2 odwoła się od decyzji UOKiK
Blisko co piąta firma będzie za 3 lata korzystać z aut elektrycznych – podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych za „Barometrem Flotowym 2020”. Już co druga firma stosuje alternatywne rozwiązania mobilne jak np. firmowy carsharing czy współdzielone przejazdy pracowników.
"OMV odwoła się od tej decyzji, twierdząc, że decyzja ta nie ma podstaw prawnych" - poinformował serwis prasowy OMV, komentując wymagania polskiego regulatora UOKiK.
UOKiK poinformował na początku października, że nałożył na Gazprom karę w sprawie Nord Stream 2 w wysokości około 7,6 mld USD, a na europejskich partnerów projektu - łącznie 61 mln USD. UOKiK dodał również, że partnerzy projektu są zobowiązani do wypowiedzenia umów finansowania budowy gazociągu w terminie 30 dni.
Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 mld m sześc. gazu rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Realizuje go spółka Nord Stream 2 AG, której jedynym udziałowcem jest Gazprom. Partnerzy europejscy - Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper i Wintershall - finansują projekt łącznie po 50%, czyli do 950 mln euro każdy. Realizują finansowanie w formie pożyczek, która budziła wątpliwości polskiego regulatora.
Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na projekt w grudniu 2019 r., żądając od firm zaangażowanych w instalację natychmiastowego wstrzymania budowy. Szwajcarski Allseas niemal natychmiast ogłosił zawieszenie gazociągu. W październiku Stany Zjednoczone rozszerzyły sankcje na firmy, które świadczą usługi, sprzęt lub fundusze na modernizację lub wyposażenie statków biorących udział w projekcie.