Elektromobilność
Płock: radni zajmą się planem budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych
Projekt uchwały dotyczącej przyjęcia planu budowy w Płocku (Mazowieckie) ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych mają rozpatrzyć tamtejsi radni na najbliższym posiedzeniu, zwołanym na 9 kwietnia. Według planu, na koniec 2020 r. na terenie miasta ma być 60 punktów ładowania.
Celem opracowania planu budowy w Płocku ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest rozbudowa infrastruktury w tym obszarze, a w konsekwencji przyczynienie się do zwiększenia tam liczby samochodów elektrycznych – wyjaśniono w dokumentacji do projektu uchwały, którą w piątek opublikował Urząd Miasta.
Podkreślono przy tym, że projekt wpisuje się w założenia Planu Rozwoju Elektromobilności w Polsce, który przewiduje udział administracji samorządowej w rozwoju tego segmentu. Zwrócono przy tym uwagę, że obowiązek opracowania planów budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych wynika z ustawy ze stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (UEPA).
W dokumentacji do projektu uchwały przypomniano m.in., że w Płocku na koniec 2019 r. funkcjonowały 4 punkty ładowania pojazdów elektrycznych na stacji PKN Orlen. Wskazano jednocześnie, iż minimalna liczba takich punktów - co jest wymogiem ustawowym dla wszystkich miast o podobnej wielkości, liczbie mieszkańców i samochodów – powinna wynosić 60 na koniec 2020 r. Zgodnie z planem do osiągnięcia w tym czasie, na terenie miasta funkcjonować ma 29 stacji ładowania pojazdów elektrycznych uruchamianych przez różne podmioty, w tym np. OSD Energa.
„Na dzień 31 grudnia 2020 r. w ogólnodostępnych stacjach ładowania w Płocku będzie zainstalowanych 60 punktów ładowania, zgodnie z wymogiem określonym w art. 60.1. UEPA” – zadeklarowano w dokumentacji opublikowanej przez tamtejszy Urząd Miasta. Wyjaśniono przy tym, że nowe płockie stacje wyposażone mają być standardowo w dwa punkty ładowania o mocy nominalnej 22 kW; obecnie na stacji PKN Orlen 3 z 4 punktów ładowania mają moc 43 kW oraz 50 kW - COMBO i CHADEMO.
Do projektu uchwały dołączono proponowaną lokalizację stacji na terenie Płocka. „Z założenia wybierano lokalizację przy większych generatorach ruchu, tj. punkty handlowe, szkoły, targowiska, zoo, cmentarz, kościół, gdzie ludzie przebywają dłuższy czas i przy okazji załatwiania spraw mają szansę na naładowanie samochodu elektrycznego” – zaznaczono m.in. w dokumentacji.
Zwołana na 9 kwietnia sesja Rady Miasta Płocka, podczas której rozpatrywany ma być projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, zaplanowana została w budynku Urzędu Miasta i poprowadzona zostanie w sposób zdalny.
Jak podano w piątkowym komunikacie, w związku z rozporządzeniem rządu z końca marca w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku ze stanem epidemii koronawirusa „w trosce o zdrowie mieszkańców, pracowników i samych radnych, obrady będą niedostępne dla publiczności”. „Udziału w sesji nie wezmą również przedstawiciele spółek komunalnych oraz innych jednostek i instytucji” – podkreślił Urząd Miasta. Zapowiedział, że zainteresowane osoby będą mogły śledzić transmisję sesji on-line na bieżąco na internetowej stronie plock.eu.