Reklama

Elektromobilność

Pierwsze Tesle Model 3 wyprodukowane w Chinach trafiły do właścicieli

Fot.: wikimedia.commons.org
Fot.: wikimedia.commons.org

15 pierwszych egzemplarzy Tesla Model 3 wyprodukowanych w Gigafactory w Szanghaju we wschodnich Chinach w poniedziałek trafiło do nowych właścicieli – podała agencja Reutera.  Pojazdy amerykańskiego koncernu kupili pracownicy chińskiej fabryki.

Jak zauważyła agencja, Tesli udało się dostarczyć pierwsze egzemplarze produkowanego w Szanghaju pojazdu w niespełna rok od uruchomienia tamtejszej fabryki, co w przypadku światowych koncernów motoryzacyjnych działających na rynku chińskim jest rekordem. Łącznie od uruchomienia zakładu minęło 357 dni - podano. Wcześniej koncern zapowiadał, że chce zacząć dostawy przed chińskim Nowym Rokiem, który przypada 25 stycznia.
 
Podstawowa cena produkowanych w Chinach Modeli 3 wynosi 355,8 tys. juanów (50 tys. dolarów). Ceny importowanego pojazdu w wersji z dłuższym zasięgiem zaczynają się od 439 tys. juanów, podczas gdy wersja z zasięgiem standardowym w Stanach Zjednoczonych kosztuje 40 tys. dolarów – zauważył Reuters.
 
Na początku grudnia koncern poinformował, że otrzyma krajowe dofinansowanie na pojazdy Model 3 budowane w fabryce w Chinach. Ministerstwo przemysłu i technologii informacyjnych w Pekinie poinformowało wcześniej o wpisaniu Modelu 3 produkowanego w fabryce Tesli w Szanghaju na listę projektów rekomendowanych do subwencji dla pojazdów z napędem alternatywnym (hybrydy typu plug-in, samochody w pełni elektryczne i z napędem wodorowym).
 
W ubiegłym tygodniu Reuters poinformował, że chińskie banki China Construction Bank  (CCB), Agricultural Bank of China  (AgBank), Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) i Shanghai Pudong Development Bank udzielą Tesli 9mld juanów (1,29 mld dolarów) gwarantowanej pożyczki na budowę fabryki i 2,25 mld juanów pożyczki odnawialnej.
 
Szef chińskiego oddziału Tesli Wang Hao w poniedziałek zapowiedział, że od stycznia 2020 r. firma zwiększy dostawy Modelu 3. W rozmowie z dziennikarzami powiedział również, że zakład w Szanghaju osiągnął już docelowy poziom tygodniowej produkcji (tysiąc Modeli 3 tygodniowo i około 280 dziennie).
 
Gigafactory w Szanghaju jest najważniejszym zagranicznym przedsięwzięciem amerykańskiego producenta. Ma zwiększyć  sprzedaż pojazdów marki na największym na świecie rynku motoryzacyjnym i zminimalizować skutki wojny handlowej między USA i Chinami.
 
Agencja podkreśliła, że Tesla i jej założyciel Elon Musk w Chinach zdecydowali się na nową strategię marketingową marki. Jak dotąd miliarder otwarcie potępiał działania promocyjne, dla chińskich klientów koncern zdecydował się jednak organizować wydarzenia w postaci wyścigów czy imprez w swoich salonach.
 
Aby zapewnić klientom standaryzowaną obsługę posprzedażną Tesla w 2020 r. zamierza podwoić liczbę centrów serwisowych i stacji szybkiego ładowania w ChRL, a także zwiększyć liczbę pracowników obsługi posprzedażnej do 1,5 tys. z 600 obecnie.
 
Jak podał Reuters, podczas oficjalnej ceremonii przekazania klientom pierwszych wyprodukowanych w Chinach pojazdów marki jeden z pracowników, którzy dokonali zakupu Modeli 3, oświadczył się swojej dziewczynie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama