Reklama

Elektromobilność

Pierwsze pociągi wodorowe zakończyły fazę testową

Fot. www.media.contrust.pl
Fot. www.media.contrust.pl

Po 530 dniach i ponad 180 tysiącach przejechanych kilometrów, dwa pierwsze na świecie pociągi wodorowe pomyślnie zakończyły oficjalnie fazę testową.

Pociągi Coradia iLint, wyprodukowane przez Alstom w fazie poprzedzającej produkcję seryjną, realizowały przewozy pasażerskie od września 2018 r.

Począwszy od 2022 r. 14 pociągów Coradia iLint zastąpi, będące obecnie w eksploatacji, spalinowe zespoły trakcyjne. Jako pierwsza zaufała technologii wodorowej Spółka dla Ruchu Regionalnego (LNVG) z niemieckiego kraju związkowego Dolnej Saksonii, zamawiając 14 składów Coradia iLint wraz z usługą serwisowania i dostawą paliwa wodorowego na 30 lat. Alstom dostarczy pociągi napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi dla LNVG, a także zapewni serwis pojazdów w swoim zakładzie w Salzgitter. Ponadto firma Linde, zajmująca się dystrybucją gazów, zbuduje i będzie obsługiwać stację tankowania wodoru dla tej rodziny pociągów, zlokalizowaną w pobliżu stacji Bremervoerde.

„Przez ostatnie półtora roku nasze dwa pociągi Coradia iLint poprzedzające produkcję seryjną udowodniły, że technologia ogniw wodorowych może być z powodzeniem stosowana w codziennej obsłudze składów pasażerskich. To dla nas ważna siła napędowa na drodze do bezemisyjnej i zrównoważonej mobilności w transporcie kolejowym. Podczas testów eksploatacyjnych pociągów wodorowych pozyskaliśmy także cenne dane, które posłużą nam do dalszego rozwoju technologii napędowej” – mówi Jörg Nikutta, Dyrektor Zarządzający na Niemcy i Austrię, Alstom Transport Deutschland GmbH. 

„Jesteśmy dumni, że jako pierwszy operator kolejowy na świecie, mamy możliwość obsługiwania dwóch pierwszych pociągów napędzanych ogniwami paliwowymi na sieci Weser-Elbe. Od samego początku nasi pasażerowie wykazywali duże zainteresowanie tymi pociągami i wykorzystaną w nich technologią wodorową. Oprócz bardzo niskiego poziomu hałasu, pociąg wodorowy osiągał znakomite wyniki jako pojazd bezemisyjny, co jest szczególnie istotne w obliczu zachodzących zmian klimatycznych. Co więcej, obsługa pociągów iLint była silnym motywatorem dla naszych maszynistów” – podkreśla Andreas Wagner, Kierownik Działu Kolei Regionalnej i Prokurent Spółki z o.o. Kolei i Działalności Przewozowej Elbe-Weser (evb).

„Zakończona z powodzeniem faza testowa oznacza, że spełnione zostały warunki do uruchomienia stałej eksploatacji pociągów wodorowych od 2022 r. Poprzez ten projekt LNVG przyczynia się do wprowadzenia zrównoważonych, innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań w zakresie mobilności, w szczególności na obszarach wiejskich” – dodaje Carmen Schwabl, Dyrektor Zarządzająca Spółki dla Ruchu Regionalnego (LNVG). (materiały prasowe)

Reklama

Komentarze

    Reklama