Reklama

Elektromobilność

Orlen i Pesa będą współpracować przy transporcie wodorowym

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

PKN Orlen i Pesa Bydgoszcz podpisały list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu wodorowego. Projekt ma na celu opracowanie pojazdu szynowego zasilanego wodorem.

"Paliwowe ogniwa wodorowe to bardzo obiecująca technologia w transporcie kolejowym, a współpraca z największym w regionie producentem paliw w tym zakresie daje niepowtarzalną okazję do wdrożenia rozwiązań o dużym stopniu skalowalności. Na początek będą to lokomotywy towarowe z napędem wodorowym. Docelowo będziemy mogli wyprodukować całkowicie bezemisyjny zespół trakcyjny przeznaczony do obsługi ruchu pasażerskiego" - powiedział Krzysztof Zdziarski, Wiceprezes Zarządu Pesa Bydgoszcz ds. operacyjnych.

"Wodór jest paliwem, które daje szansę na to, aby kolejne pokolenia mogły żyć w czystym środowisku. Jego zaletą jest stosunkowo krótki czas tankowania i stosunkowo duży zasięg, dlatego idealnym zastosowaniem są ciężkie pojazdy szynowe. PKN Orlen już teraz wytwarza blisko 45 ton wysokiej jakości wodoru na godzinę. Prowadzimy sprzedaż tego surowca dla aut osobowych na dwóch stacjach w Niemczech. Niebawem wodór zatankować będą mogli też kierowcy w Czechach, bowiem Unipetrol z grupy Orlen w przyszłym roku rozpocznie budowę trzech stacji wodorowych. Teraz rozszerzamy nasz potencjalny rynek zbytu również o transport szynowy, który w przyszłości będzie miał znacznie większe zapotrzebowanie na wodór niż transport samochodowy" - dodał Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych.

Uroczyste podpisanie listu intencyjnego ws. współpracy przy rozwoju transportu wodorowego między PKN Orlen a Pesa Bydgoszcz odbyło się 12 grudnia w ramach Konferencji "Innowacje w obszarze energii w aspekcie zmian klimatycznych i poprawy jakości powietrza" organizowanej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii w siedzibie Business Centre Club w Warszawie.

Reklama

Komentarze

    Reklama