Elektromobilność
Największy w Europie samolot elektryczny przeleciał nad Wielką Brytanią
Sześciomiejscowy, zasilany bateryjnie samolot po raz pierwszy przeleciał nad Wielką Brytanią w poniedziałek, stając się największym w Europie e-samolotem w momencie, gdy przemysł lotniczy ogłosił, że chce, aby UE zainwestowała duże pieniądze w przyszłość innowacje lotnicze - podaje euractiv.com.
Wielki moment amerykańskiego startupu ZeroAvia jest ostatnim krokiem w jego dążeniu do opracowania technologii ogniw paliwowych do samolotów komercyjnych, w celu wykorzystania wodoru o zerowej emisji do napędzania 200-miejscowych samolotów do lotów o zasięgu 5500 km do 2040 roku.
Firma podkreśla, że „fundamentalne naukowe odkrycia” nie są tak naprawdę potrzebne, aby osiągnąć swój cel w 2040 roku, i dąży do wprowadzenia 20-miejscowych samolotów w ciągu trzech lat. Samoloty z konfiguracjami do 100 miejsc mogą być w eksploatacji do końca dekady.
„Wszyscy chcemy, aby branża lotnicza powróciła po pandemii na solidnych podstawach, aby móc maszerować ku bezemisyjnej przyszłości z zielonym ożywieniem” - powiedział założyciel i dyrektor generalny ZeroAvia Val Miftakhov.
„Nie będzie to możliwe bez realistycznych, komercyjnych opcji lotu bezemisyjnego, co wprowadzimy na rynek już w 2023 r.” – dodał.
W poniedziałkowym locie testowym wykorzystano akumulatory do napędzania silnika śmigłowego, ale ZeroAvia twierdzi, że wodór „ma znacznie bardziej obiecujący stosunek energii do masy, dzięki czemu nadaje się do operacji komercyjnych na znacznie większą skalę i w krótszych ramach czasowych”.
Airbus niedawno porzucił plany opracowania regionalnego samolotu napędzanego systemem hybrydowym z powodu presji wywołanej wybuchem wirusa. Gigant lotniczy może jeszcze wskrzesić projekt po tym, jak francuski rząd ogłosił pomoc dla sektora w wysokości 15 miliardów euro, w tym fundusz przeznaczony na testowanie samolotów niskoemisyjnych i zeroemisyjnych.