Elektromobilność
Mercedes-Benz zaprezentował długodystansowy samochód elektryczny
Mercedes-Benz zaprezentował we wtorek w stolicy Szwecji swój pierwszy elektryczny samochód, który powstał pod marką EQ. Producent podaje, że zasięg bezemisyjnego EQC ma przekraczać 450 km na jednym ładowaniu akumulatora.
"Z EQC, pierwszym w pełni elektrycznym SUV-em Mercedes-Benza, dokonujemy zmiany. Napędy elektryczne są niezwykle istotnym elementem mobilności przyszłości. Inwestujemy ponad miliard euro w rozwój portfolio produktów marki EQ, a także kolejnych ponad miliard euro w światową produkcję baterii" - podkreślał prezes Mercedesa Dieter Zetsche.
Jak podaje producent, według szacunkowych danych samochód ma zużywać energię na poziomie 22,2 kWh na 100 km. Pojazd wyposażono w dwa napędy elektryczne - montowane na przedniej i tylnej osi. Wspólnie generują moc 300 kW i maksymalny moment obrotowy 765 Nm - podaje niemiecka firma. Przedni napęd został zoptymalizowany, aby zapewniać efektywność podczas krótkich i średnich przejazdów. Tylny ma zapewniać dynamikę - tłumaczy Mercedes.
Mercedes poinformował, że EQC wyposażony jest w litowo-jonową baterię o pojemności 80 kWh i wadze 650 kg. Kierowca ma do wyboru pięć różnych programów jazdy - od ekonomicznego po sportowy. Według badania przeprowadzonego w ramach cyklu NEDC zasięg samochodu ma przekraczać 450 km. Taka odległość, zdaniem Mercedesa, jest możliwa dzięki zastosowaniu "wyrafinowanej strategii obsługi" zarządzania energią elektryczną w samochodzie.
EQC wyposażono w system multimedialny MBUX, który wyświetla m.in. dane dotyczące zużycia energii czy prognozowany zasięg. Może on być kontrolowany za pomocą polecań głosowych.
Samochód będzie produkowany od 2019 roku w fabryce Mercedesa w Bremie w północno-zachodniej części Niemiec.
Do 2022 roku Mercedes planuje wypuścić na rynek samochody elektryczne dla różnych segmentów. Z szacunków producenta wynika, że do 2025 r. 15-25 proc. sprzedawanych pojazdów będzie zelektryfikowanych. Poza zakładami w Bremie tego typu samochody mają powstawać w fabrykach w Hambach, Rastatt i Sindelfingen oraz Tuscaloosie w USA.
Jak podawała niedawno agencja Associated Press działania Mercedesa są elementem ofensywy produktowej na rynku samochodów elektrycznych, która uderzy w już osłabioną problemami wewnętrznymi Teslę. Poza tymi dwiema firmami istotną rolę na rynku chcą odgrywać także Volkswagen, Audi czy Tata.
ML/PAP