Reklama

Elektromobilność

Kurtyka: we wrześniu w Warszawie odbędzie się Forum Elektromobilności

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

Minister Michał Kurtyka zorganizował dziś konferencję prasową, dotyczącą m.in. polskich postępów w segmencie transportu alternatywnego. Podczas wystąpienia, ogłosił on, że we wrześniu w Warszawie zorganizowane zostanie Forum Elektromobilności, które ma być „największym wydarzeniem tego rodzaju”.

Minister Kurtyka podsumował na konferencji osiągnięcia Polski na kierunkach wyznaczonych podczas zeszłorocznego szczytu COP24. „Podczas COP24 zgłosiliśmy jako Rzeczpospolita Polska trzy inicjatywy, które dotyczyły elektromobilności, sprawiedliwej transformacji i lasów” - powiedział.

„Jeśli chodzi o elektromobilność, to pod auspicjami premiera Mateusza Morawieckiego zbudowaliśmy największą na świecie koalicję państw popierających rozwój elektromobilności, obejmującą ponad połowę ludności świata oraz organizacje parasolowe, cały czas dochodzą nam nowe miasta, nowe regiony. Ta dyskusja znalazła miejsce też w Bonn podczas konferencji dot. zmian klimatu. Zrobiliśmy tam panel poświęcony wyzwaniom elektromobilności. Zaanonsowaliśmy, że jesienią zorganizujemy w Polsce Forum Elektromobilności (…). Dziś mogę zaprosić państwa na to wydarzenie, które odbędzie się 19 września w Warszawie. Chcielibyśmy, żeby to było największe forum rozwoju elektromobilności” - stwierdził Kurtyka.

Minister mówił o dotychczasowych osiągnięciach kraju w sektorze elektroaut. „Dziś znajdujemy się w takiej sytuacji, że Polska jest największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w UE, to od transportu miejskiego zaczyna się ta rewolucja. Stopniowo cały system wsparcia dla elektromobilności będzie przenosił się na pojazdy lżejsze. Śląsk jest tym miejscem, gdzie lokuje się zagłębie wokół baterii litowo-jonowych” - oznajmił.

Podczas konferencji Kurtyki nie zabrakło też tematu neutralności klimatycznej. Minister mówił o tym m.in. w kontekście wyboru nowej szefowej Komisji Europejskiej. „Śledziłem wybór Ursuli van der Leyen i jej kolejne kroki wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom Parlamentu Europejskiego. Polska odegrała w tym bardzo aktywną rolę, m.in. w krytyczny dla tego głosowania wtorek. To był ten moment, który przechylił szalę, to był decydujący moment jeśli chodzi o przyjęcie nowej szefowej KE, która podkreślała konieczność zrównoważonego podejścia do tego typu polityki” - powiedział Kurtyka.

„To jest wielkie wyzwanie, które stoi przed całą Europą. Na ten temat toczy się bardzo wiele dyskusji, ich odzwierciedleniem był apel o solidarność, który wybrzmiał choćby w ustach premiera Morawieckiego podczas obrad Rady Europejskiej. Mamy świadomość, że w wielu krajach istnieje duże oczekiwanie polityczne i społeczne w tej kwestii. Mamy też świadomość wyzwań ekologicznych” - dodał.

Minister mówił tez o ewentualnych problemach projektu neutralności klimatycznej. „Jeśli UE przestanie produkować emisje na swoim terytorium, ale nie zmienimy sposobu konsumpcji, to te towary będą produkowane w innych krajach. Przemieszczenie się emisji z krajów bogatych do krajów uboższych wiąże się z ich zwiększeniem, a nie zmniejszeniem” - zaznaczył Kurtyka.

Reklama

Komentarze

    Reklama