Reklama

Elektromobilność

Koreańska firma będzie produkować komponenty do samochodów elektrycznych w Stalowej Woli

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Inwestycja koreańskiej firmy SK Nexilis w Stalowej Woli to ponad 300 miejsc pracy oraz rozwój miasta i regionu - przekazała w czwartek Agencja Rozwoju Przemysłu.

Koreańska firma SK Nexilis zainwestuje 3 mld zł w fabrykę, która powstanie w Stalowej Woli (Podkarpackie). W zakładzie produkowana będzie folia miedziana wykorzystywana w bateriach do samochodów elektrycznych. Zatrudnienie znajdzie ponad 300 osób.

W czwartek w Stalowej Woli, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia dotyczącego tej inwestycji.

Jak przekazała ARP w czwartkowej informacji, inwestycja powstanie w Stalowej Woli, w parku inwestycyjnym powołanym niedawną specustawą Sejmu. Nad ściągnięciem jednego z największych na świecie producentów z tej branży pracowali wspólnie Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.

"To ciężka praca Polaków, połączona z poszukiwaniem najlepszych na świecie inwestorów, doprowadza do tego, że dzisiaj Polska gospodarczo wygląda zupełnie inaczej" – wskazał podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaznaczył, że Polacy "mogą tutaj tworzyć nowe miejsca pracy oraz chcieć zostać i pracować w Polsce".

ARP zwróciła uwagę, że będzie to kolejna fabryka produkująca folię miedzianą w naszym kraju. "To przedsięwzięcie pozwoli na wyprodukowanie dodatkowo 50 tys. ton folii rocznie" - wskazano. Dodano, że "nowa inwestycja to ponad 300 miejsc pracy i rozwój miasta i regionu, ale też działanie na rzecz środowiska". Folia miedziana to bowiem jeden z podzespołów niezbędnych do produkcji baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych.

Reklama
Reklama

Jak powiedział podczas uroczystości w Stalowej Woli prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda, SK Nexilis to kolejny projekt koncernu SK Group, realizowany wspólnie z PAIH. Wyraził zadowolenie, że Agencja może wspierać ważne dla polskiej gospodarki inwestycje. "Mówimy po pierwsze o znaczącej i rosnącej w siłę branży, a po drugie o nowych, wyspecjalizowanych miejscach pracy" - zaznaczył.

Drynda podkreślił, że inwestycja przyczyni się do transferu technologii i rozwoju kadr. "E-mobilność to teraz globalny trend, a Polska jest niezmiernie ważnym ogniwem w tym łańcuchu dostaw" - zaznaczył. Wskazał, że PAIH ma "na koncie 18 aktywnych projektów z branży elektromobilnej". Jak wyjaśnił, po analizie możliwych lokalizacji, Podkarpacie okazało się najkorzystniejszym miejscem do ulokowania zakładu SK Nexilis.

Dodano, że koreański inwestor ulokował zakład na terenie nowo powstałego strategicznego parku przemysłowego w Stalowej Woli zarządzanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu. "Specjalna ustawa precyzuje, że w parku powstaną inwestycje przemysłowe związane z wdrażaniem nowoczesnych projektów dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza. Wszystkie takie inwestycje są niezbędne dla dalszego rozwoju Polski" – stwierdził prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz.

Wiceprezes ARP Paweł Kolczyński zaznaczył, że koreańskie przedsięwzięcie jest największą inwestycją greenfieldową w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na Podkarpaciu. Zadeklarował gotowość do współpracy przy budowie dużej farmy fotowoltaicznej na terenie Stalowej Woli, "której moc do ok. 100 Mw mogłaby być wykorzystywana na potrzeby inwestorów w Strategicznym Parku Inwestycyjnym Euro – Park Stalowa Wola".

Jak wskazano, inwestycje takie jak fabryka w Stalowej Woli "wpisują się w założenia Polskiego Ładu, wzmacniając rynek naszego kraju, dzięki zagranicznym partnerom".

Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, w wyniku których powstanie 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. CuprumHead

  To jest paranoja. Jesteśmy producentem czystej miedzi i nie potrafimy jej przetwarzać. By zrobić coś tak zaawansowanego jak folia z miedzi potrzebujemy koreańskiej firmy. Ludzie! Kiedy u nas zacznie normalnieć? Kiedy?

  1. HoneyBadger

   Nie znasz parametrów tej foli. Może jest na tyle specyficzna (grubość, domieszki), że rzeczywiście nie jest to takie proste. Po drugie załóżmy ze nawet taką zrobimy…masz na nią zbyt? Koreańczycy maja swoich producentów zarówno baterii jak i aut. A my? Ty też myślisz ze kapitał naprawdę nie ma narodowości? Pozdrawiam

 2. Niuniu

  Bardzo dobra informacja. Ale sama inwestycja jest jednak niewielka. No i z chętnymi do pracy w Polsce jest niewesoło. Skąd koreańczycy wezmą dziś 300 osób? Może czas zacząć wpuszczać imigrantów? Albo zamknąć kilka kopalń w tym Turów. Praca dla byłych górników jak widać się znajdzie.

  1. Parsifal7

   Prędzej słoń przejdzie przez ucho ogólne niż imigranci masowo będą pracować. Nie po to oni przyjeżdżają żeby pracować ale po to aby dostać socjal. Mam znajomego w Niemczech i mówi że to co sie tam dzieje to dramat. U nas ludzi do pracy jest dużo ale nie tak jak bylo w latach 90 tych że za najniższą i na śmieciowej umowie. I bardzo dobrze. A co do ściągania imigrantów to proponuje aby obozy dla nich budować obok domów tych którzy chcą ich ściągać. Każdy jest dobry jeśli nie ma z tym bezpośrednich osobistych problemów. Poza tym zawsze można ich przyjść do własnego domu i utrzymywać. Kto pierwszy?

  2. Szept

   Nie taka mała ta inwestycja (3 mld zl), dziś się takie zakłady przeważnie buduje, zatrudnienie kilkaset osób i duża komputeryzacja i automatyzacja. Nawet nie przeszkadza mi że przyszli do specjalnej strefy ekonomicznej i przez 5 lat lub więcej nie będą prawie płacili podatków, ważne że ściągamy nowoczesne technologie i mam nadzieję że dadzą zarobić ludziom. Jak zaproponują normalne pensje to będą mieli kolejkę chętnych do pracy.

  3. HoneyBadger

   Z Ukrainy. Tak, ale takich którzy chcą pracować. Czemu chcesz zamykać Turów? Myślisz ze górnicy przy obecnych zarobkach chciałyby pracować w takich zakładach za najniższa krajowa?

 3. haso

  HAhahaha, ostrzegają ze bedą utrudnienia w przesyłaniu energii, a oni robią , hahahah samochody elektryczne, to tak jak głupi jasio czerpał wodę sitem, buhahahha.

Reklama