Elektromobilność
Elektromobilność po wiedeńsku, czyli stacje ładowania co 400 metrów
Samochody elektryczne stały się integralną częścią krajobrazu miejskiego Wiednia - a tendencja ta rośnie. W austriackiej stolicy zostanie w tym roku wybudowanych 550 nowych stacji ładowania elektrycznego.
Nie są już rzadkością i coraz częściej można je zobaczyć na wiedeńskich ulicach. Dokładnie 3233 samochody elektryczne zostały zarejestrowane w stolicy Austrii do dnia 31 grudnia 2018 roku, o 1078 więcej niż w roku poprzednim. Odpowiada to wzrostowi o 33 procent. Do roku 2030 liczba samochodów elektrycznych w naddunajskiej metropolii ma wzrosnąć do ponad 80000. Będzie to wymagało odpowiedniej infrastruktury, około 8000 publicznych stacji ładowania elektrycznego.
Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na e-mobilność, Wien Energie, czyli największy regionalny dostawca energii w Austrii, postawił sobie za cel zainstalowanie do końca 2020 roku 1000 dodatkowych stacji ładowania w miejscach publicznych. W projekt zainwestowanych zostanie 7 mln euro. "Żaden punkt w mieście nie będzie oddalony o więcej niż 400 metrów od najbliższej stacji ładowania" - ujawnia rzecznik prasowy Wien Energie, Lisa Grohs.
Wien Energie zarządza obecnie 250 publicznymi stacjami ładowania. Do tego dochodzi 670 stacji w obszarach półpublicznych, takich jak parkingi typu "park & ride", parkingi przy supermarketach czy parkingi firmowe. Jeszcze w tym roku ma powstać 400 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania oraz około 150 stacji w przestrzeni półpublicznej. To, gdzie ostatecznie zostaną zlokalizowane, zależy od kilku kryteriów.
Jednym z nich jest atrakcyjność danej lokalizacji. Definiuje się ją m.in. poprzez możliwości przesiadki na transport publiczny lub bliskość sklepów. Pewną rolę odgrywają również możliwości przyłączenia do sieci energetycznej i rentowność. Ostatecznie lokalizacje nowych stacji ładowania są też ustalane z poszczególnymi dzielnicami.
We wszystkich publicznych stacjach ładowania Wien Energie używana jest 100-procentowo ekologiczna energia elektryczna. W przypadku, gdyby w 2020 r. wszystkie 1000 zainstalowanych stacji było używanych w tym samym czasie, wymagana będzie moc czterech większych turbin wiatrowych.
Wien Energie już teraz widzi rosnące zapotrzebowanie w sektorze prywatnym. Kierowcy samochodów coraz częściej chcą mieć możliwość zaopatrywania swoich pojazdów w energię elektryczną we własnych garażach. "Jest to część rozwiązania, aby nadać e-mobilności codziennego charakteru i pomóc w osiągnięciu przełomu", mówi Lisa Grohs.
W 2018 r. Wiedeńczycy korzystali z publicznych stacji ładowania ponad 30.100 razy. "Łącznie naładowano około 385.000 kilowatogodzin zielonej energii elektrycznej", mówi Lisa Grohs. Odpowiada to średniemu rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez prawie 160 wiedeńskich gospodarstw domowych. (PAP)