Elektromobilność
Chiński start-up zbiera pół miliarda dolarów na budowę elektroauta
Chiński start-up samochodów elektrycznych Byton planuje zebrać fundusze w wysokości ok. 500 mln dolarów. Jednym z kluczowych inwestorów będzie państwowa firma motoryzacyjna FAW Group, która wpłaci 100 mln dolarów - podała we wtorek agencja Bloomberga.
Przedstawiciele firmy FAW mają podpisać umowę z Bytonem w nadchodzących tygodniach. Całkowita suma z najnowszej rundy inwestycyjnej ma zaś wynieść ok. 500 mln dolarów, co podwyższyłoby wycenę firmy do poziomu 2,5 mld dolarów - wskazali informatorzy Bloomberga.
Posiadająca zakład w mieście Nankin firma Byton planuje rozpocząć krajową sprzedaż pierwszego opracowanego modelu - M-Byte - pod koniec 2019 r. Spółka planuje ekspansje na rynki Europy i Stanów Zjednoczonych w połowie lat 20. - wskazał w styczniowym wywiadzie jeden z założycieli Daniel Kirchert. Dyrektor zaznaczył wtedy także, że firma będzie rozważyć wejście na giełdę i pierwszą ofertę publiczną dopiero po kolejnej rundzie finansowania.
FAW jest trzecim co do wielkości koncernem motoryzacyjnym w Chinach - kraju będącym z kolei największym światowym rynkiem zbytu samochodów. Firma była jednym z liderów w uprzedniej rundzie finasowania Bytona w 2018 r., która zakończyła się wsparciem na poziomie 500 mln dolarów.
Poprzez współpracę ze start-upem FAW chce odnowić markę limuzyn Red Flag, którymi jeździli w przeszłości komunistyczni dygnitarze w tym Mao Zedong. Byton miałoby pomóc państwowej spółce w rozwoju produktu, a także montażu i późniejszej sprzedaży.
FAW i Byton odmówiły komentowania doniesień Bloomberga.
Zdaniem Bloomberga Byton po najnowszych zbiórce dołączyłby do rosnącej grupy chińskich start-upów z segmentu samochodów elektrycznych, które przekroczyły granicę 1 mld dol. zgromadzonych środków. Agencja wskazała, że inwestorzy przygotowują się obecnie do jednej z największych zmian na rynku motoryzacyjnym od początku istnienia samochodów - elektryfikacji. Według szacunków Bloomberga przedsiębiorcy mieli dotychczas poświęcić na rozwój chińskich firm samochodów elektrycznych blisko 8 mld dol.
Rynek ChRL odpowiadał w ubiegłym roku za ponad połowę sprzedanych globalnie samochodów zasilanych energią elektryczną.
jw/PAP