Reklama

Elektromobilność

Akcje Tesli spadły o ponad 10 proc. po zapowiedzi słabszych wyników za I kw.

Fot. Windell Oskay / Flickr
Fot. Windell Oskay / Flickr

Notowania amerykańskiego koncernu Tesla spadły o ponad 10 proc. na czwartkowym otwarciu giełdy NasdaqGS po tym, jak spółka ogłosiła, że słabsze niż oczekiwane dostawy samochodów do Chin i Europy oraz niedawna obniżka cen odbiją się na jej kwartalne wyniku netto.

Po środowym zamknięciu giełdy NasdaqGS, na którym notowania Tesli były wyższe o 2,07 proc. względem wtorku, spółka motoryzacyjna zarządzana przez Elona Muska ogłosiła, że w okresie od stycznia do marca 2019 r. dostarczyła łącznie ok. 63 tys. pojazdów (w porównaniu do ok. 73,5 tys. prognozowanych przez FactSet). Koncern z Doliny Krzemowej ujawnił również, że do 21 marca zrealizował tylko połowę przewidzianych na kwartał dostaw, a pod koniec minionego miesiąca w transporcie pozostawało 10,6, tys. pojazdów (w porównaniu do 1,9 tys. pod koniec grudnia). 

Firma zapowiedziała, że w połączeniu z niedawną obniżką cen elektrycznych sedanów Model 3 w Ameryce Północnej do 35 tys. dolarów słabsze dostawy odbiją się na jej wynikach netto za pierwszy kwartał. Jak przypomniał Reuters, jeszcze w lutym Tesla ostrzegała, że odnotuje straty za trzy pierwsze miesiące 2019 r. 

Według agencji Reutera i dziennika "Wall Street Journal" analitycy spodziewali się spadku dostaw Tesli w związku z rozpoczęciem przez producenta dostaw do Chin i Europy, malejącym popytem w Ameryce Północnej i styczniowym ograniczeniem ulg podatkowych na zakup samochodów marki. Mimo to ogłoszone w środę wyniki spółki okazały sie słabsze niż prognozowane.

Wskutek czwartkowego załamania cena za akcję Tesli spadła do ok. 262 dolarów, porównywalnie z kursem z 25 marca. Poprzednim razem zbliżone wyniki koncern z Doliny Krzemowej notował pod koniec października ubiegłego roku. (PAP) 

Komentarze