Orlen rozwija sieć ładowarek samochodów elektrycznych

10 grudnia 2020, 09:14
15880277443_ef1ed2acca_k
Fot. Kārlis Dambrāns / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


PKN Orlen zwiększa dostępność paliw alternatywnych na stacjach paliw. Od początku 2020 r. Koncern przyłączył do sieci 28 szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych, a kolejne czekają na odbiory.

Kończy się również okres testowy, w którym korzystanie z ładowarek było bezpłatne. Od dzisiaj, w pięciu lokalizacjach, za ładowanie aut elektrycznych wprowadzona została opłata. Docelowo będzie ona obowiązywała w całej sieci ładowarek PKN ORLEN. Nowy cennik, nie obejmuje usługi abonamentu, której wprowadzenie planowane jest  do końca 2021 roku.

"Strategia ORLEN2030, którą niedawno opublikowaliśmy, zakłada znaczące zwiększanie dostępności paliw alternatywnych. Stawiamy na rozwój sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych na naszych stacjach paliw, tak aby nasi klienci mogli bezpiecznie i swobodnie poruszać się po całym kraju. PKN ORLEN posiada już 67 stacji ładowania, a kolejne 83 powinniśmy oddać do użytku do końca 2021 r. Natomiast w całej Grupie ORLEN w Polsce i zagranicą funkcjonuje blisko 150 takich stacji. Działając w otoczeniu rynkowym, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wprowadzamy opłaty, dzięki którym finansowany będzie m.in. dalszy rozwój tej działalności" – mówi Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki.

Reklama
Reklama

PKN Orlen ostatnio uruchomił aplikację Orlen Charge, która umożliwia znalezienie w szybki i wygodny sposób najbliższej stacji ładowania, sprawdzenie, które złącza są aktualnie dostępne na danej ładowarce oraz mocy dostępnych na złączu, rozpoczęcie i zakończenie sesji ładowania w dowolnym momencie i miejscu, czy sprawdzenie poziomu naładowania na złączach DC oraz mocy z jaką ładuje się pojazd. Użytkownik ma również możliwość szybkiej komunikacji z infolinią ORLEN 24/7 w razie problemu z ładowarką, sprawdzenia historii swoich sesji ładowania oraz udogodnień znajdujących się w pobliżu stacji ładowania Orlen

W sieci PKN Orlen funkcjonuje obecnie 67 stacji szybkiego ładowania o mocy 50 i 100 kW, a kolejne są w fazie realizacji. Są one zlokalizowane głównie przy stacjach paliw ORLEN, wzdłuż najważniejszych tras komunikacyjnych. Wyposażone są one w złącza DC tj. CHAdeMO, CCS a także AC Typ 2, obsługujące wszystkie typy samochodów elektrycznych dostępnych na świecie. 

Opłaty będą wdrażane stopniowo, w pierwszej kolejności zostaną one uruchomione na następujących stacjach ładowania:

  • Kraków – ul. Armii Krajowej 21a 
  • Łódź –  ul. Brzezińska 25
  • Wrocław – ul. Szybowcowa 27
  • Katowice – ul. Piotrowicka 92
  • Gdynia – ul. Morska 495   

(Orlen)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
czwartek, 10 grudnia 2020, 15:10

24 stacje ładowania na rok w wydaniu największej polskiej firmy. Regionalnego potentata. Potentata który właśnie kupił kilkaset tytułów gazet w Polsce. Który kupuje tysiące kiosków z gazetami (Ruch). Który posiada co najmniej kilkaset stacji paliw w Polsce i kolejne setki za granicą. I się chwali, że posiada całe 67 stacji ładowania całej Polsce? To tak na poważnie? Jak to się nie mieni to naładować samochód elektryczny w Polsce będzie można realnie za minimum 50 lat. Dla przykładu: w jednym z miasteczek holenderskich przy granicy z Niemcami na parkingu przy dużym centrum handlowym jest od roku 50 stanowisk do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. W sąsiednich miastach nie jest gorzej.

a
niedziela, 13 grudnia 2020, 17:17

to trzeba zwrócić się do tych zachodnich sieci handlowych reprezentowanych w Polsce, z zapytaniem dlaczego nie inwestują u nas w stacje ładowania, tak jak to ma miejsce w Europie zachodniej.

Tweets Energetyka24