Wywiady
Sam Hall: „W Wielkiej Brytanii zastosowaliśmy zasady konserwatyzmu transformacji energetycznej” [WYWIAD]
„Od 1990 roku, czyli od momentu kiedy notowaliśmy najwyższe wyniki emisji CO2, ograniczyliśmy ją o połowę. Dokonaliśmy tego głównie poprzez dekarbonizację sektora energetycznego” – powiedział Sam Hall, dyrektor Conservative Environment Network.
Materiał sponsorowany
28 listopada w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja dotycząca bezpieczeństwa energetycznego. Jaki był cel organizacji „Energy Security in Central and Eastern Europe. Achieving our Climate and Security Goals Together”? O tym w rozmowie z red. Michałem Górskim opowiadał Sam Hall, dyrektor Conservative Environment Network.
„Celem konferencji jest pokazanie, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą ze sobą współdziałać, aby zwiększać swoje bezpieczeństwo energetyczne, a także realizować cele klimatyczne. Agresja Rosji na Ukrainę i polityka Wladimira Putina doprowadziły do zacieśnienia tej współpracy” – mówił Sam Hall, dyrektor Conservative Environment Network.
Jak konserwatyzm łączy się z agendą pro-klimatyczną?
„Myślę, że wszyscy konserwatyści instynktownie chcą przekazać kolejnemu pokoleniu zdrowe środowisko. To moralne zobowiązanie, z którym się mierzą” – stwierdził dyrektor CEN, który zwrócił uwagę na wpływ konserwatywnych brytyjskich polityków na działania pro-ekologiczne.
„W Wielkiej Brytanii mamy spore szczęście do liderów - w tym do najbardziej znanej, Margaret Thatcher. To „Żelazna Dama” podniosła znaczenie kwestii środowiskowych. Była ona pierwszym światowym liderem, który na poważnie zwracał uwagę na zagrożenia wynikające ze zmian klimatu” – kontynuował.
„To długoletnie dziedzictwo polityczne. Wyzwaniem Conservative Environment Network jest pokazywanie jego przykładów” – dodał.
Dlaczego to głównie lewa strona sceny politycznej kojarzona jest z inicjatywami pro-klimatycznymi? Jaka przyszłość czeka sektor energetyki odnawialnej? O tym więcej w materiale VIDEO.