Reklama

Wywiady

Co dalej z fabryką Northvolt w Gdańsku? Spółka mówi o swoich kolejnych planach

Autor. Northvolt / Materiały prasowe

Jesteśmy przekonani, że Northvolt Systems, z działającymi zakładami produkcyjnymi, doświadczonym zespołem, bogatym know-how oraz portfolio sprawdzonych produktów, stanowi atrakcyjną opcję dla inwestorów – mówi w rozmowie z serwisem Energetyka24 Anna Sobolewska, Dyrektor ds. komunikacji w Northvolt Poland.

Karol Byzdra: Jak przebiega proces przeglądu strategii w spółce? Do kiedy planowane jest zakończenie tego przeglądu?

Anna Sobolewska, Dyrektor ds. komunikacji, Northvolt Poland: W poniedziałek ogłosiliśmy najważniejsze elementy planu. Kompletny plan przedstawimy po zakończeniu przeglądu strategicznego, co ma nastąpić jesienią.

Jakie konsekwencje dla inwestorów Northvolt może mieć przegląd strategii?

Obecnie to wstępne decyzje przeglądu strategicznego, więc z oceną ewentualnego wpływu na inwestorów należy wstrzymać do momentu zakończenia tego procesu. Prowadzimy konstruktywny dialog ze wszystkimi partnerami, inwestorami i interesariuszami w trakcie trwania przeglądu.

Czytaj też

W ubiegłym tygodniu media szeroko komentowały sytuację związaną z waszą fabryką w Gdańsku. Northvolt ogłosił, że zamierza podjąć rozmowy z potencjalnymi inwestorami, aby zapewnić zakładowi „stabilną i pomyślną” przyszłość. Czy mogłaby Pani wyjaśnić, co to dokładnie oznacza i jakie będą tego skutki dla pracowników?

Reklama

Chcielibyśmy nawiązać współpracę z partnerem strategicznym, który podziela wizję Northvolt i jest zainteresowany naszym rodzajem biznesu. Jesteśmy przekonani, że Northvolt Systems, z działającymi zakładami produkcyjnymi, doświadczonym zespołem, bogatym know-how oraz portfolio sprawdzonych produktów, stanowi atrakcyjną opcję dla inwestorów.

Czyli na razie bez szczegółów.

Szczegóły dotyczące partnerstwa strategicznego i jaką formę ono przyjmie pozostaną poufne do czasu zawarcia umowy.

Natomiast pojawiają się doniesienia o tym, że wraz z przeglądem waszej strategii szykują się zwolnienia w firmie. Jak wygląda dialog ze związkami zawodowymi w tej kwestii?

Ze względu na zmianę skali działalności Northvolt, niezbędne jest podjęcie trudnych kroków dotyczących wielkości zatrudnienia, jednakże nie zapadły jeszcze żadne ostateczne decyzje. Prowadzimy rozmowy ze związkami zawodowymi w Szwecji i robimy co w naszej mocy, aby zminimalizować potrzebę zwolnień. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość, gdyż do wiadomości publicznej zostaną podane wyniki rozmów, nie komentujemy ich przebiegu. W przypadku gdańskiej działalności - nie zostały podjęte żadne decyzje dotyczące zwolnień.

Kto zamiast BMW? Niemiecki producent samochodów wycofał w maju warte 2 miliardy euro zamówienie na ogniwa Li-ion. Czy Northvolt znalazł zastępcę, z kim może zrobić tak duży kontrakt?

Reklama

W maju 2024 r. Northvolt i BMW Group wspólnie uzgodniły rozwiązanie umowy opartej na pryzmatycznych ogniwach EV32 z Northvolt Ett i skupienie się na wielkoformatowych ogniwach cylindrycznych. Kontrakt EV32 miał stosunkowo niewielki zakres, a jego rozwiązanie oznacza zmniejszenie portfela zamówień Northvolt o mniej niż 5%.

BMW Group i Northvolt opracowały już wspólnie prototypowe wielkoformatowe cylindryczne ogniwo 4695, które ma duży potencjał jako wysoce konkurencyjny produkt dla wielu klientów, z długoterminowymi perspektywami dużych wolumenów produkcji.

Czytaj też

Obie spółki rozważają nawiązanie nowej współpracy w celu kontynuowania tego programu rozwojowego i pracują nad jej sformalizowaniem, ale żadne umowy nie zostały jeszcze podpisane. Jednocześnie pozostajemy zaangażowani w realizację długoterminowych kontraktów z naszymi pozostałymi klientami.

Pozostańmy przy temacie naszych zachodnich sąsiadów. Jak przebiegają prace nad budową zapowiedzianej w marcu fabryki w Niemczech?

Reklama

Northvolt podtrzymuje plany inwestycyjne dotyczące gigafabryki Northvolt Drei w Niemczech, ponieważ jest to zgodne z naszymi planami rozwoju. Jednak przegląd strategiczny jest nadal w toku - obecnie weryfikujemy tempo realizacji i harmonogramy inwestycji. Northvolt poinformował rządy kraju związkowego i federalny, a także samorządy lokalne o swoim zaangażowaniu w inwestycję w Heide i jest wdzięczny za ich wsparcie.

Na rynku rozwijają się inne europejskie inicjatywy dotyczące produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych, w tym Automotive Cells Company (ACC), wspierane przez Stellantis, Mercedes-Benz oraz Saft, spółkę zależną TotalEnergies. Jak Pani ocenia obecną konkurencyjność tej branży w Europie?

Nie komentujemy działań i planów ani naszych akcjonariuszy, ani konkurencji. Natomiast, oczywiście jako dostawca ogniw bateryjnych nie działamy w próżni i jesteśmy zależni od ogólnego wzrostu rynku.

A jak wygląda sytuacja na świecie? Coraz silniejsza dominacja Chin na rynku nie budzi już wątpliwości. Zatem jak dużym wyzwaniem staje się to dla europejskich producentów baterii?

Chiny dominują w łańcuchu dostaw baterii i odpowiadają za prawie 85% globalnej zdolności produkcyjnej ogniw bateryjnych, mając też znaczne udziały w produkcji materiałów katodowych i anodowych. Wydobycie i przetwarzanie krytycznych minerałów jest również wysoce skoncentrowane geograficznie, a Chiny są liderem w przetwarzaniu najbardziej krytycznych minerałów łańcucha dostaw baterii.

Budowanie europejskiego przemysłu bateryjnego od podstaw to bardzo kapitałochłonny maraton i stanowi wyzwanie. Northvolt jest na dobrej drodze do tego, aby zapewnić alternatywę dla rynku zdominowanego przez baterie pochodzenia azjatyckiego. Stałe wsparcie finansowe naszych inwestorów doprowadziło nas do punktu, w którym – dzięki światowej klasy zespołowi – jesteśmy obecnie pierwszą i jedyną firmą dostarczającą pierwsze prawdziwie europejskie ogniwa bateryjne klientom z branży motoryzacyjnej. Zbudowaliśmy też w Szwecji największy kampus badawczo-rozwojowy ogniw bateryjnych w Europie.

Czytaj też

Według danych BloombergNEF, w zeszłym roku globalny popyt na baterie litowo-jonowe wyniósł około 950 GWh, podczas gdy zdolność produkcyjna wyniosła blisko 2600 GWh. Jak w świetle prognoz przewidujących dalszą przewagę podaży nad popytem ocenia Pani perspektywy rynku na najbliższe lata?

Spowolnienie na rynku samochodów elektrycznych jest widoczne od jakiegoś czasu. Chociaż sytuacja na rynku jest trudna, nie ma wątpliwości co do postępu rozwoju elektryfikacji, a długoterminowe perspektywy dla producentów ogniw, w tym dla Northvolt, są dobre.

Northvolt w Polsce specjalizuje się w produkcji systemów bateryjnych i magazynów energii, a według danych BloombergNEF globalny rynek magazynowania energii wzrósł niemal trzykrotnie w 2023 r. To samo źródło podaje, że w tym roku globalne magazyny energii po raz pierwszy zwiększą swoją moc o ponad 100 gigawatogodzin. Tę dynamikę widać również na naszym rodzimym podwórku, ponieważ PSE wydało pozwolenia na przyłączenie do sieci magazynów energii o łącznej mocy niemal 10 GW (na dzień 31 grudnia 2023 roku). Robi to wrażenie, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że obecnie do sieci podłączono magazyny o mocy ok.  2 GW.

Nietrudno też nie spytać o tajemnicze zgony pracowników fabryki baterii w mieście Skelleftea. Czy może nam Pani uchylić rąbka tajemnicy na temat tego zdarzenia?

Były to tragiczne zdarzenia. Śmierć naszych pracowników i kolegów jest bardzo trudna do przyjęcia i wszyscy jesteśmy myślami z ich rodzinami.

Przeprowadziliśmy szczegółowe dochodzenie wewnętrzne, które nie wykazało wystąpienia żadnego wypadku ani też narażenia na toksyczne materiały. Wszystkie te osoby pracowały na różnych stanowiskach i w różnych częściach bardzo dużego obszaru fabryki Northvolt Ett w Skelleftea.

Northvolt od początku wspiera też policyjne śledztwo, które ma zostać zamknięte jesienią. Najnowsze zaktualizowane oświadczenie policji, opublikowane w sierpniu, dotyczące trwającego dochodzenia w sprawie trzech niewyjaśnionych zgonów osób, które pracowały w Northvolt Ett wyraźnie potwierdziło, że nie ma podejrzeń o popełnienie przestępstwa ani żadnego związku między przyczyną śmierci danej osoby a jej pracą w Northvolt Ett.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama

Komentarze

    Reklama