Elektroenergetyka
Wszystko, co musisz wiedzieć o energetycznych planach Bidena [KOMENTARZ]
Joe Biden został zaprzysiężony na prezydenta USA. Oto, co musisz wiedzieć o jego poglądach na energetykę.
Poniżej można znaleźć zbiór tekstów dotyczących najważniejszych poglądów i działań prezydenta Bidena w kwestii energetyki, klimatu i środowiska.
Na początek warto przypomnieć sobie, jak kwestie ekologii były używane w kampanii prezydenckiej zarówno Bidena jak i Trumpa. Po raz pierwszy wśród głównych tematów debaty pojawił się klimat.
Biden od początku jasno akcentował, że klimat będzie integralną częścią jego polityki. W toku kampanii wyborczej zaproponował pakiet dotyczący czystej energii i zmian klimatycznych o łącznej wartości 2 bilionów dolarów. Wedle niego, już za 15 lat USA mają osiągnąć bezemisyjność.
Realizacja tych zamierzeń ma odbywać się m.in. dzięki utworzeniu specjalnego biura w Białym Domu w celu koordynowania walki z globalnym ociepleniem. Kierować nim będzie John Kerry.
Kluczową postacią będzie też sekretarz ds. energii. Na to stanowisko Biden zamierza powołać Jennifer Granholm.
Ważną rolę w klimatycznych planach Bidena odgrywa tu również Kamala Harris, która prawdopodobnie będzie miała znacznie większą władzę niż jakikolwiek poprzedni wiceprezydent. Oto zbiór jej poglądów na energetykę, klimat i środowisko.
Wygrana Joe Bidena w wyborach prezydenckich może doprowadzić do powrotu na światowe rynki ropy naftowej z Iranu oraz Wenezueli – tak twierdziła Agencja Reutera.
Pomimo wielu zmian, ważne dla Polski działania USA mają być kontynuowane. Wśród nich jest np. sprzeciw wobec gazociągu Nord Stream 2.