Wiceprezes PFR: trzeba wspierać przemysł, który stoi za elektrowniami

5 października 2020, 11:33
Fot. Wikimedia
Energetyka24
Energetyka24

- Dla PFR istotne jest, żeby poza elektrowniami wspierać przemysł, który za tym stoi – żeby nie wszystko przyjeżdżało z zagranicy i było u nas tylko montowane, często zresztą także przez zagraniczne firmy - powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

"Dziś chcemy budować własny, krajowy ekosystem wokół młodych przedsiębiorców, którzy są w tej branży lub są nią zainteresowani" – mówił w rozmowie z 300gospodarka.pl. 

Przypomniał, że strategia PFR dotycząca wspierania projektów w odnawialne źródła energii została przedstawiona w 2019 roku i zadeklarowano w niej przeznaczenie co najmniej 1 mld zł ze środków funduszu.

"Oczywiście covid nam (...) pokrzyżował w tym roku plany, ale strategia jest aktualna. Ale za to w tym czasie, udzielając dofinansowania dla firm z pomocy publicznej, sprawdziliśmy się jako instytucja sprawnie i szybko działająca" - powiedział.

Pawlak zauważył, że wraz z trendami inwestycyjnymi zmieniają się trendy ich finansowania. "Ten, kto realizuje projekt w oparciu o zasady europejskiego Zielonego Ładu, będzie mógł liczyć na inny koszt pieniądza, a ci, którzy będą realizowali projekty niezgodne z tymi wytycznymi, będą mieli pieniądz droższy albo nie będą mieli finansowania w ogóle" - zauważył.

"Europejski Bank Inwestycyjny już nie realizuje pewnego rodzaju inwestycji. Coraz więcej banków komercyjnych także deklaruje, że już nie będzie finansowania np. dla sektora węglowego" - dodał.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Hamburger xxxl
poniedziałek, 5 października 2020, 15:34

Są nowe czasy musimy kupować turbiny od jankesow.

tuszonka xs
poniedziałek, 5 października 2020, 22:44

Rosjanie też kupują turbiny za granicą.

Tweets Energetyka24