Reklama

Wiadomości

Zmiany w Tauronie. Rada nadzorcza odwołała prezesa i wyznaczyła Karolinę Muchę-Kuś na p.o. prezesa

Siedziba Tauronu w Katowicach
Autor. Komunikat prasowy Tauronu

Rada nadzorcza Tauronu odwołała we wtorek prezesa Pawła Szczeszka i czterech wiceprezesów firmy oraz delegowała z rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności prezesa Karolinę Muchę-Kuś – podał koncern w raporcie bieżącym.

Tauron przekazał, że jego rada nadzorcza podjęła we wtorek uchwały o odwołaniu: prezesa koncernu Pawła Szczeszka, wiceprezesa ds. strategii i rozwoju Patryka Demskiego, wiceprezesa ds. zarządzania majątkiem Bogusława Rybackiego, wiceprezesa ds. handlu Tomasza Szczegielniaka i wiceprezesa ds. korporacyjnych Artura Warzochę. Nie podano przyczyn odwołania.

Na stanowisku pozostał wiceprezes ds. finansów Krzysztof Surma.

„Jednocześnie rada nadzorcza (…) podjęła uchwałę ws. delegowania od dnia 14 lutego 2024 r. członka rady nadzorczej (…) pani Karoliny Muchy-Kuś do czasowego wykonywania czynności prezesa (…) w okresie do dnia powołania nowego prezesa, jednak nie dłuższym niż trzy miesiące, licząc od dnia delegowania” – wskazał Tauron w giełdowym raporcie.

Reklama

Karolina Mucha-Kuś została członkinią rady nadzorczej Tauronu 25 stycznia br. Jak podał we wtorek koncern, jest ona doktorem nauk ekonomicznych, absolwentką studiów doktoranckich w wydziale zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Ukończyła studia podyplomowe z energetyki jądrowej oraz rynku gazu ziemnego w Akademii Górniczo-Hutniczej. Jest adiunktem w katedrze zarządzania Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Karolina Mucha-Kuś jest autorką i współautorką prac naukowych z zakresu zarządzania strategicznego, smart city, e-mobility, rynku energii, zrównoważonego rozwoju i koopetycji, kierowniczką międzynarodowych projektów badawczych, prelegentką na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Ma doświadczenie wykładowcy w europejskich uniwersytetach (w Hiszpani i Czechach).

Nowa p.o. prezesa Taurona jest związana z branżą energetyczną od 2007 r. Ma doświadczenie w realizacji projektów i inwestycji w sektorze energetycznym, w tym w obszarach dystrybucji i handlu (w firmach Vattenfall oraz Tauron). W latach 2018-23 pracowała w administracji publicznej: w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Czytaj też

Kierując do maja ub. roku departamentem projektów i inwestycji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, nadzorowała projekty z zakresu: e-mobility, w tym wykorzystania wodoru w transporcie publicznym, grup zakupowych (energii, gazu), dotacji celowych, w tym programów ograniczania niskiej emisji czy cyfryzacji administracji publicznej (platforma otwartych danych GZM).

Karolina Mucha-Kuś została powołana do rady nadzorczej Taurona 25 stycznia br. z ramienia Ministerstwa Aktywów Państwowych wraz z Natalią Klimą-Piotrowską, Katarzyną Masłowską i Sławomirem Smyczkiem. Odwołani zostali wówczas Dariusz Hryniów, Ryszard Madziar, Piotr Tutak i Marcin Wawrzyniak.

Do kolejnej zmiany w radzie nadzorczej koncernu doszło 5 lutego, gdy Skarb Państwa odwołał z jej składu Teresę Famulską i powołał Piotra Leonarda Kołodzieja.

Reklama

W strukturze akcjonariatu Tauronu Polska Energia Skarb Państwa ma 30,06 proc. głosów, KGHM Polska Miedź (spółka kontrolowana przez Skarb Państwa) 10,39 proc., Nationale Nederlanden 5,06 proc., a pozostali akcjonariusze 54,49 proc. głosów.

Zgodnie ze statutem Taurona Skarb Państwa ma prawo do powoływania i odwoływania połowy członków rady nadzorczej po warunkiem, że posiada ponad 25 proc. ogółu głosów na walnym zgromadzeniu. Pozostałych akcjonariuszy obowiązuje limit liczby głosów na walnym zgromadzeniu wynoszący 10 proc. nawet w sytuacji, w której posiadają oni większy udział w kapitale zakładowym.

Tauron Polska Energia zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Od 2010 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze