Reklama

Wiadomości

ZE PAK gotowy do uruchomienia linii energetycznej łączącej Polskę z Ukrainą

fot. ZE PAK/Elektrownia Konin
fot. ZE PAK/Elektrownia Konin

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) jest gotowy do modernizacji i uruchomienia linii energetycznej 750 kV łączącej Polskę z Ukrainą na odcinku polskim oraz przesyłu energii do Ukrainy - poinformowała w środę spółka. Dodano, że złożono w tej sprawie wniosek do PSE.

Reklama

ZE PAK przypomniał, że zgodnie z informacjami medialnymi i publicznymi wypowiedziami ukraińskiego ministra energetyki Hermana Hałuszczenki, Ukraina zwróciła się do krajów europejskich z wnioskiem o pilne zsynchronizowanie jej systemu energetycznego z siecią operatorów UE. Podkreślono, że potrzebne są do tego połączenia Ukrainy z krajami Unii Europejskiej.

Reklama

Przypomniano, że Polska może to zrobić m.in. poprzez istniejącą, ale niedziałającą obecnie linię 750 kV.

"ZE PAK - należący do Zygmunta Solorza - jest gotowy do podjęcia się w trybie natychmiastowym modernizacji i uruchomienia linii energetycznej 750 kV łączącej Polskę z Ukrainą na odcinku polskim oraz przesyłu energii do Ukrainy. ZE PAK w poniedziałek 28 lutego złożył już w tej sprawie wniosek do Polskich Sieci Elektroenergetycznych" - poinformowała spółka.

Reklama

ZE PAK jest piątym, co do wielkości producentem energii w Polsce. Od października 2012 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Ukraiński operator Ukrenergo w niedzielę skierował do Europejskiej Sieci Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) prośbę o pilną synchronizację krajowego systemu, w tym tzw. wyspy bursztyńskiej, z europejskim systemem CEN (w miejsce poradzieckiego IPS/UPS). Organizacja podkreśliła w odpowiedzi, że europejscy operatorzy w trybie pilnym przeanalizują wszystkie dostępne możliwości, by sprostać tej prośbie, zapewniając jednocześnie bezpieczne działanie sieci elektroenergetycznych.

Czytaj też

W ubiegły czwartek, kilka godzin przed rosyjskim atakiem na Ukrainę, rozpoczął się zaplanowany test działania systemów Ukrainy i Mołdawii w tzw. izolowanym trybie wyspowym - w sposób autonomiczny, bez korzystania z zasobów sąsiednich systemów - rosyjskiego i białoruskiego. Tzw. wyspa bursztyńska, część systemu na zachodzie Ukrainy, normalnie zsynchronizowana z CEN, została odłączona i zsynchronizowana z resztą systemu ukraińskiego. Planowany na dwa dni test, mimo warunków wojennych, przebiegł pomyślnie.

W niedzielę minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko ogłosił, że ukraiński system nie powróci do działania synchronicznego z Rosją i Białorusią w ramach poradzieckiego systemu IPS/UPS.

W poniedziałek ukraińskie Ukrenergo poinformowało, że krajowy system pracuje stabilnie w trybie wyspowym, częstotliwość jest utrzymywana, pracują wszystkie elektrownie - jądrowe, konwencjonalne i wodne, a operator nie utracił kontroli nad żadnym krytycznym elementem infrastruktury. Ukrenergo zaapelowało, aby nie ograniczać zużycia energii elektrycznej, które i tak jest stosunkowo niskie. Operator określił jako całkowicie fałszywe pogłoski, jakoby Rosjanie zdobyli Zaporoską Elektrownię Jądrową.

Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych (ENTSO-E) to organizacja zrzeszająca 42 operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej (OSP) z 35 krajów w Europie. Organizacja powstała w grudniu 2008 r. Celem ENTSO-E jest promowanie niezawodnej pracy, optymalne zarządzanie oraz zrównoważony rozwój paneuropejskiego systemu przesyłowego energii elektrycznej dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw oraz zaspokojenia potrzeb wewnętrznego rynku energii elektrycznej.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze