Wiadomości
Zamienić odpady na zieleń. Rekultywacja składowiska „Zawady” przy elektrociepłowni Siekierki
„Na rekultywację składowiska Zawady przeznaczono już 11 234 555 zł. Jesteśmy przekonani, że nasze zaangażowanie w procesy ekologiczne jest ważnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju, a nasza firma pozostaje pionierem w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań środowiskowych.”- stwierdził Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA SA.
Składowisko było miejscem deponowania popiołów i żużli przez Elektrociepłownię Siekierki od początku jej funkcjonowania tj. od lat 60-tych XX w. Na składowisku znajduje się 3 887 600 Mg (ton) odpadów paleniskowych. Prace rekultywacyjne były realizowane na podstawie kontraktu podpisanego z firmą Eurokop w dniu 15.03.2018 r., a zakończyły się podpisaniem protokołu odbioru końcowego w dniu 23.12.2022 r. W wyniku prac rekultywacyjnych przywrócono łącznie 34,5 ha terenów zielonych.
Na proces rekultywacji składały się poszczególne etapy:
- Uformowanie skarp zgodnie z zaprojektowanym nachyleniem
- Przykrycie warstwą mineralną o miąższości 40 cm całej powierzchni składowiska
- Ułożenie warstwy humusowej (gleby) o miąższości 20 cm na powierzchni składowiska
- Obsiew okrywy rekultywacyjnej odpowiednio dobraną roślinnością zadarniającą
- Systematyczna pielęgnacja roślinności
Czytaj też
Proces rekultywacji składowiska odpadów posłużył przywróceniu wartości użytkowych tego obszaru poprzez jego właściwe ukształtowanie, poprawienie właściwości chemicznych i fizycznych, odtworzenie gleby i innych zabiegów zmierzających do optymalnego zagospodarowania docelowego terenu w kierunku rekreacyjno – sportowym, zgodnie z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu. Kolejnym krokiem będzie objęcie procesem rekultywacji terenów magazynowych i infrastruktury. Będzie to możliwe dzięki już zrealizowanej inwestycji tj. budowy Zakładu Separacji Popiołów w Ec Siekierki, gdzie trafia ok. 80% popiołów konwencjonalnych z elektrociepłowni. Ta inwestycja wydłuża cykl życia popiołu, wprowadzając go ponownie do obiegu jako produkt. Jest to doskonały przykład realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego, dzięki czemu nie trzeba go składować, ani magazynować w nadmiernych ilościach. Instalacja przerabia popiół lotny na 2 rodzaje produktów: ProAsh zawierający poniżej 5 proc. części palnych oraz paliwo HiCarbon
zawierające ok 30-50 proc. części palnych. Popioł ProAsh, będący naszym produktem, jest stosowany w produkcji materiałów budowlanych - cementu, betonu towarowego czy prefabrykacji. Z kolei HiCarbon jest traktowany jako paliwo, ponieważ zawiera w sobie znaczące ilości niespalonego węgla, stąd ponownie jest zawracany do kotłów. W 2022 r. w wyniku decyzji Urzędu Marszałkowskiego uzyskano status produktu ubocznego dla pozostałej części popiołu konwencjonalnego – „ Termasz” i żużla „Termkrusz”.
Środowiskowe efekty wdrożenia:
- Zabezpieczenie przez niezorganizowaną emisją do powietrza w postaci pylenia z hałd składowanego popiołu i żużla.
- Ograniczenie infiltracji wód opadowych ze składowiska do wód podziemnych i dalej do Wisły.
- Warstwa humusowa ma umożliwić lepsze zakorzenienie osłonowej pokrywy roślinnej.