Reklama

Wiadomości

Zamienić odpady na zieleń. Rekultywacja składowiska „Zawady” przy elektrociepłowni Siekierki

Autor. Envato

„Na rekultywację składowiska Zawady przeznaczono już 11 234 555 zł. Jesteśmy przekonani, że nasze zaangażowanie w procesy ekologiczne jest ważnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju, a nasza firma pozostaje pionierem w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań środowiskowych.”- stwierdził Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA SA.

Reklama

Składowisko było miejscem deponowania popiołów i żużli przez Elektrociepłownię Siekierki od początku jej funkcjonowania tj. od lat 60-tych XX w. Na składowisku znajduje się 3 887 600 Mg (ton) odpadów paleniskowych. Prace rekultywacyjne były realizowane na podstawie kontraktu podpisanego z firmą Eurokop w dniu 15.03.2018 r., a zakończyły się podpisaniem protokołu odbioru końcowego w dniu 23.12.2022 r. W wyniku prac rekultywacyjnych przywrócono łącznie 34,5 ha terenów zielonych.

Reklama

Na proces rekultywacji składały się poszczególne etapy:

  1. Uformowanie skarp zgodnie z zaprojektowanym nachyleniem
  2. Przykrycie warstwą mineralną o miąższości 40 cm całej powierzchni składowiska
  1. Ułożenie warstwy humusowej (gleby) o miąższości 20 cm na powierzchni składowiska
  2. Obsiew okrywy rekultywacyjnej odpowiednio dobraną roślinnością zadarniającą
  1. Systematyczna pielęgnacja roślinności

Czytaj też

Proces rekultywacji składowiska odpadów posłużył przywróceniu wartości użytkowych tego obszaru poprzez jego właściwe ukształtowanie, poprawienie właściwości chemicznych i fizycznych, odtworzenie gleby i innych zabiegów zmierzających do optymalnego zagospodarowania docelowego terenu w kierunku rekreacyjno – sportowym, zgodnie z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu. Kolejnym krokiem będzie objęcie procesem rekultywacji terenów magazynowych i infrastruktury. Będzie to możliwe dzięki już zrealizowanej inwestycji tj. budowy Zakładu Separacji Popiołów w Ec Siekierki, gdzie trafia ok. 80% popiołów konwencjonalnych z elektrociepłowni. Ta inwestycja wydłuża cykl życia popiołu, wprowadzając go ponownie do obiegu jako produkt. Jest to doskonały przykład realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego, dzięki czemu nie trzeba go składować, ani magazynować w nadmiernych ilościach. Instalacja przerabia popiół lotny na 2 rodzaje produktów: ProAsh zawierający poniżej 5 proc. części palnych oraz paliwo HiCarbon

Reklama

zawierające ok 30-50 proc. części palnych. Popioł ProAsh, będący naszym produktem, jest stosowany w produkcji materiałów budowlanych - cementu, betonu towarowego czy prefabrykacji. Z kolei HiCarbon jest traktowany jako paliwo, ponieważ zawiera w sobie znaczące ilości niespalonego węgla, stąd ponownie jest zawracany do kotłów. W 2022 r. w wyniku decyzji Urzędu Marszałkowskiego uzyskano status produktu ubocznego dla pozostałej części popiołu konwencjonalnego – „ Termasz” i żużla „Termkrusz”.

Środowiskowe efekty wdrożenia:

  1. Zabezpieczenie przez niezorganizowaną emisją do powietrza w postaci pylenia z hałd składowanego popiołu i żużla.
  2. Ograniczenie infiltracji wód opadowych ze składowiska do wód podziemnych i dalej do Wisły.
  3. Warstwa humusowa ma umożliwić lepsze zakorzenienie osłonowej pokrywy roślinnej.
Reklama
Reklama

Komentarze