To już 7. Edycja Kongresu 590, którego partnerem strategicznym jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Jej przedstawiciele będą wraz z reprezentantami administracji rządowej i innych spółek zastanawiać się jaki kształt przybierze przyszły system energetyczny Polski.
Zbliżający się Kongres 590 jak co roku jest okazją do spotkania i debatowania o najważniejszych tematach gospodarczych i nie tylko. Tegoroczny Kongres zdominuje sytuacja międzynarodowa, która wpływa na nasz kraj i region, czyli rosyjska agresja na Ukrainę oraz konieczność uniezależnienia się od dostaw rosyjskiego gazu i ropy.
Odbicie po pandemii
Inwestycje polskich spółek Skarbu Państwa czynią z Polski nowoczesną i dynamiczną gospodarkę, wyróżniającą się na tle krajów Unii Europejskiej. Szybki wzrost produkcji przemysłowej po okresie pandemii koronawirusa według ekspertów, to w dużej mierze zasługa firm państwowych, które działają stabilizująco na funkcjonowanie strategicznych obszarów gospodarki. O roli spółek Skarbu Państwa w budowie siły gospodarczej Polski razem z Jackiem Sasinem, wicepremierem i ministrem aktywów państwowych, będą rozmawiać prezesi krajowych spółek, w tym Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.
Transformacja energetyczna i NABE
Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego jest kluczowym elementem realizacji rządowego planu transformacji energetycznej w Polsce i gwarantem jej bezpieczeństwa energetycznego. Utworzenie NABE zapewni polskim odbiorcom niezależność od destabilizującego wpływu międzynarodowych rynków surowców. Kryzys energetyczny wywoływany przez Rosję od wielu miesięcy ujawnił, jak wielkim zagrożeniem dla gospodarki Unii Europejskiej było uzależnienie się od rosyjskich węglowodorów. Teraz Europa chce odwrócić ten kurs – embargo na rosyjską ropę i węgiel już jest, w kolejce czeka gaz.
W obecnej sytuacji konieczne jest opieranie bezpieczeństwa energetycznego Polski na bazie krajowych zasobów oraz przyspieszeniu rozwoju OZE, którego realizację będą prowadzić spółki energetyczne. Powstanie NABE uwolni potencjał inwestycyjny polskiej branży energetycznej umożliwiając pozyskanie finansowania na rozwój OZE. Temat NABE zostanie poruszony podczas debaty organizowanej przez PGE 22. czerwca - podczas pierwszego dnia Kongresu pt. „NABE kluczowym elementem realizacji rządowego planu transformacji energetycznej w Polsce"
Sieć dystrybucyjna
Tematem poruszonym podczas drugiej debaty organizowanej przez PGE podczas Kongresu 590 będzie rozwój dystrybucji. Modernizacja i rozbudowa sieci dystrybucyjnej jest jednym z najważniejszych warunków powodzenia transformacji energetycznej w Polsce. Ze względu na rozwój energetyki prosumenckiej oraz OZE, zlokalizowanych w miejscach pozbawionych infrastruktury dystrybucyjnej o wystarczających parametrach, dystrybucja wymaga zarówno pilnych, jak i długofalowych inwestycji. Dzięki temu polski system elektroenergetyczny zachowa wydolność i umożliwi kontynuację procesu transformacji energetycznej. Rozwój sieci umożliwi również rozwój odnawialnych źródeł energii. Panel „Nie ma OZE bez inwestycji w dystrybucję" odbędzie się drugiego dnia Kongresu – 23. czerwca.
Nowe kierunki
Drugiego dnia Kongresu przedstawiciele PGE będą także uczestnikami panelu „Czy agresja Rosji wykolei czy przyspieszy politykę klimatyczną UE?", podczas którego zostaną poruszone kwestie wpływu wojny za wschodnią granicą na kształt polskiej i unijnej energetyki.
Kolejne dwa panele, w których głos zabiorą przedstawiciele Grupy PGE w drugim dniu Kongresu będą dotyczyć strategicznej roli projektów z obszaru morskiej energetyki wiatrowej oraz magazynowania energii. Dostęp do morza otworzył Polsce wiele możliwości, teraz PGE i inne spółki energetyczne chcą z Bałtyku uczynić gigantyczną elektrownię. Dynamiczny rozwój tej formy OZE obserwujemy na całym świecie, morskie wiatraki mogą być jednym z filarów neutralności klimatycznej, którą UE chce osiągnąć w 2050 r.