Reklama

Wiadomości

Wiceminister rozwoju: wymiana lamp ulicznych spowoduje spadek kosztów oświetlenia o ok. 50 proc.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Pixabay.com/mskathrynne

Wymiana lamp na ulicach polskich miast i wsi spowoduje spadek kosztów oświetlenia o ok. 50 proc. - powiedział we wtorek w Karpaczu wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. Budżet programu pt.: „Rozświetlamy Polskę” to miliard złotych.

Reklama

Wiceminister Piechowiak podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu wskazał, że celem programu jest zmniejszenie kosztów zużycia energii przez samorządy, które w następstwie lawinowego wzrostu cen prądu w ubiegłym roku zmuszone były m.in. do wyłączeń oświetlenia w wielu miejscowościach. Powiedział, że celem programu jest wymiana lamp sodowych na ledowe. "Wymiana lamp na ulicach polskich miast i wsi spowoduje spadek gminnych kosztów oświetlenia o ok. 50 proc." - wskazał.

Reklama

Podkreślił, że program będzie korzystny nie tylko dla samorządowych finansów ale też dla środowiska, ponieważ - jak wyliczył - o 1,3 mln ton zmniejszy się emisja dwutlenku węgla. "Zainteresowanie programem jest bardzo duże, na początek chcemy przeznaczyć na jego realizację ok. miliarda złotych" - powiedział.

Czytaj też

Dodał, że wnioski można składać do Banku Gospodarstwa Krajowego jeszcze do 18 września. Przypomniał, że dofinansowanie wyniesie 80 proc. wymiany istniejących instalacji, a 20 proc. stanowi wkład własny gminy. "Wyliczyliśmy, że koszty wymiany jednej oprawy z robocizną wyniesie ok. 1,9 tys. zł, co np. dla miejscowości, gdzie takich lamp do modernizacji jest 500,oznacza wydatek ok. miliona złotych". - powiedział. Przypomniał, że składając wniosek samorządy muszą otrzymać ze spółek energetycznych oświadczenie o tym, ile posiadają punktów świetlnych. Zaznaczył, że dofinansowanie nie może obejmować budowy nowych instalacji. "Nowe oprawy muszą mieć odpowiednie sterowniki, które pozwolą zarządzać oświetleniem; np. zwiększać ich moc, gdy jest duży ruch, a zmniejszać, gdy nic nie jedzie" - wyjaśnił. Dodał, że wartość jednej modernizacji samorządowej z dofinansowaniem nie może przekroczyć 4 mln zł. Program finansowany jest z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama