Reklama

Wiadomości

W Wielkopolsce powstaje jeden z największych magazynów energii. Inwestycja Enei za 35 mln zł

Autor. domena publiczna / CC0

W województwie wielkopolskim Enea Operator wybuduje jeden z największych w kraju magazynów energii o pojemności 8 MWh –  poinformowała spółka we wtorek, dodając, że maj już zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na tę inwestycję. Operator wskazał, że szacowany koszt budowy magazynu to 35 mln zł.

Enea Operator poinformowała we wtorek, że wybuduje magazyn energii o mocy 8 MW i pojemności 8 MWh, którego zadaniem będzie stabilizacja pracy sieci i poprawa jakości dostarczanej energii elektrycznej. Spółka wskazała, że inwestycja powstanie na terenie rozdzielni sieciowej Smolnica k. miejscowości Lipka w powiecie złotowskim (woj. wielkopolskie) u zbiegu trzech ciągów linii średniego napięcia. Budowę magazynu energii Enea Operator planuje zakończyć w 2026 r. Będzie to największy magazyn energii wybudowany przez Eneę Operatora oraz jeden z największych w kraju.

„W ramach inwestycji, której koszt szacowany jest na 35 mln zł, spółka stara się również o dofinansowanie z programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. »Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci – program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnej«” – zaznaczyła Enea Operator.

Reklama

Spółka przekazała, że uzyskała już zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na wybudowanie bateryjnego magazynu energii. „Głównym powodem powstania magazynu (…) jest dynamiczny rozwój energetyki rozproszonej oraz konieczność zapewnienia i podniesienia jakości dostaw energii elektrycznej na zasilanych obszarach” – wskazano. Dodano, że zadaniem magazynu będzie oprócz stabilizacji mocy czynnej, także przesuwanie szczytów obciążeń związanych zarówno z wytwarzaniem, jak i odbiorem energii, stabilizacja napięcia w głębi sieci średniego oraz niskiego napięcia, symetryzacja obciążenia sieci, kompensacja mocy biernej, redukcja odkształceń napięcia oraz zasilanie awaryjne.

– Magazyny energii w sieci dystrybucyjnej to już nie przyszłość, a teraźniejszość. Są niezbędne zwłaszcza w tych lokalizacjach, w których dzięki ich montażowi zagwarantujemy niezawodność i ciągłość dostaw energii elektrycznej, zmniejszymy potrzebę modernizacji sieci oraz wesprzemy efektywne i bezpieczne funkcjonowanie systemu energetycznego – powiedział cytowany w komunikacie prezes Enei Operator Marek Szymankiewicz.

Spółka Enea Operator podaje, że działa na obszarze 58 174,13 km kw., który obejmuje sześć województw: wielkopolskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie oraz niewielką część województwa dolnośląskiego, oraz pomorskiego. Obsługuje ogółem – 109 257 km linii energetycznych. Operator dostarcza w sumie 20 336 150 MWh energii elektrycznej.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama