Wiadomości
Ukraiński minister energii uspokaja. „System energetyczny wytrzyma”
Ukraiński minister energii Herman Hałuszczenko przekazał w poniedziałek, że krajowy system elektroenergetyczny jest dobrze zabezpieczony w związku z czym niezapowiedziane przerwy w dostawach energii na Ukrainie mogą wystąpić jedynie w teorii.
„Od prawie trzech miesięcy nasz system elektroenergetyczny pracuje w ciągłym, systematycznym ostrzale. W związku z tym istnieje już zestaw rozwiązań technicznych zapewniających stabilność jego pracy. Dotyczy to zarówno wytwarzania, jak i przesyłu energii elektrycznej. Jestem przekonany, że system wytrzyma w przyszłości w obliczu ewentualnych, kolejnych ciosów" – powiedział Hałuszczenko na antenie ogólnokrajowego kanału „Yedyni novyny".
Zaznaczył, że wdrożony został szereg rozwiązań zarówno z punktu widzenia ochrony obiektów energetycznych, jak i technicznego bilansowania systemu. „I te rozwiązania udowadniają swoją skuteczność. Blackout na Ukrainie jest teoretycznie możliwy, ale system energetyczny nieustannie udowadnia swoją odporność podczas prawie trzech miesięcy masowych ataków" - dodał Hałuszczenko.
Zdaniem ministra, ze względu na znaczne uszkodzenia zarówno systemów wytwórczych, jak i przesyłowych, do końca sezonu grzewczego będą musiały obowiązywać harmonogramy ograniczeń w dostawach energii elektrycznej.
Czytaj też
„Naszym głównym celem jest zaplanowanie i przewidywanie blackoutów, tak aby konsumenci jasno wiedzieli, kiedy one nastąpią, a operatorzy systemów dystrybucyjnych przestrzegali harmonogramów przerw w dostawach prądu" – powiedział.
W związku z utratą przewagi na froncie, rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę nie ustają od października. W jednym z wywiadów telewizyjnych wiceminister spraw wewnętrznych Jewgienij Jenin przekazał, że od początku wojny Rosja zniszczyła do tej pory ponad 35 tysięcy obiektów, z czego ponad 700 były obiektami infrastruktury krytycznej.
Na stały ostrzał narażone są nie tylko elektrownie, ale także sieci dystrybucji, stacje transformatorowe, instalacje gazowe oraz elektrociepłownie. W ciemne i mroźne zimowe dni mieszkańcy wielu regionów są godzinami pozbawieni światła, a w niektórych miejscach są także ciepła oraz bieżącej wody.