Trwa wizyta następcy tronu Norwegii w Polsce. W planach rozmowy o energetyce

Wraz z następcą norweskiego tronu, księciem Haakonem, do Polski przybyli we wtorek reprezentanci rządu w Oslo odpowiadający za przemysł, rybołówstwo i obronę. Dołączyli do nich reprezentanci firm z kluczowych dla Norwegii gałęzi gospodarki: energetyki, obronności i sektora morskiego. Na Zielonym Moście w Gdańsku księcia powitała prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Dla przedstawicieli norweskiego sektora obronnego i energetycznego wizyta księcia Haakona w Polsce ma być okazją do rozwinięcia strategicznej współpracy z polskimi przedsiębiorcami.
„Polskie firmy w wielu aspektach są komplementarne wobec swoich norweskich odpowiedników. Chcemy, by nasi przedsiębiorcy stali się kluczowymi partnerami dla polskiego przemysłu” – powiedział PAP Anders Vinnogg z Innovation Norway, agencji odpowiadającej za wspieranie norweskiego biznesu za granicą.
„Przez lata nabyliśmy już wspólnych doświadczeń i przyszła pora, by je rozwinąć” – ocenił przedstawiciel Innovation Norway.
Plan wizyty
W seminariach i konferencjach gospodarczych w Gdańsku i Warszawie, organizowanych przy okazji wizyty księcia Haakona, udział wezmą przedstawiciele firm: Equinor, Aker Solutions, Kongsberg, DNV, Tomra i Teleplan.
W środę w Warszawie jednym z głównych punktów wizyty będzie uroczyste podpisanie międzyrządowych umów między Polską a Norwegią, Islandią i Liechtensteinem dotyczących wdrażania Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) na lata 2021–2028. Polsce w czwartej edycji przyznawania funduszy przysługuje 925 mln euro.
W ceremonii podpisania umów weźmie udział minister spraw zagranicznych Norwegii Espen Barth Eide, stronę polską będzie reprezentować ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Obecni będą również ambasador Liechtensteinu przy UE Pascal Schafhauser i stały sekretarz stanu w MSZ Islandii Martin Eyjolfsson.
Pieniądze z nowej perspektywy finansowej dla funduszy norweskich i EOG mają finansować projekty dotyczące zielonej transformacji, wspierające demokrację i rządy prawa oraz promujące integrację i różnorodność. Jednym z podmiotów, który w Polsce odpowiadać będzie za organizację i przeprowadzanie konkursów, będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
„PARP jest odpowiednikiem Innovation Norway. Mamy podobne zadania i cele. Nasza współpraca w ramach Funduszu EOG i Funduszy Norweskich układała się dotychczas bardzo dobrze i z niecierpliwością czekamy na jej kontynuację po podpisaniu nowego programu” – podsumował Vinnogg.
Ogłoszenie pierwszych konkursów w ramach funduszy norweskich i EOG spodziewane jest na przełomie 2025 i 2026 roku.