Reklama

Wiadomości

Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie. Transformacja okiem lokalnych władz

Autor. mat. prasowe

Majowy Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy był okazją do rozmów o zadaniach, jakie stoją przed lokalnymi władzami, które właśnie rozpoczęły kolejną kadencję. W debatach wiele miejsca poświęcono tematowi transformacji i roli samorządów w tym procesie.

Dla samorządów najbliższe lata to szereg wyzwań, związanych m.in. z pozyskaniem funduszy na inwestycje lub znalezieniem zainteresowanych, aby lokowali swoje przedsięwzięcia właśnie na terenie danej gminy czy powiatu. 13-14 maja podczas Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie o tym aspekcie opowiadał Tomasz Robaczyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Potrzeby samorządów dużych i małych są różne. Małe potrzebują twardej infrastruktury drogowej i kanalizacyjnej, w większych miastach dochodzi realizacja innych potrzeb mieszkańców. Mniejsze samorządy mają mniejsze możliwości finansowania. W samorządach dużych terytorialnie, ale z małą liczbą mieszkańców pilna jest potrzeba zapewnienia mieszkańcom komunikacji – mówił, dodając, że jest jeszcze jedno źródło finansowania, po które mogą sięgnąć samorządy – środki unijne. W ramach unijnego finansowania do samorządów ma trafić 9 mld euro na zieloną transformację.

Aby te środki dobrze rozdysponować, samorządy muszą wiedzieć, gdzie je kierować i jakie są potrzeby mieszkańców. Odpowiedzi na to pytanie mogą szukać w zaprezentowanym podczas Local Trends raportu „Połączeni. Mieszkańcy polskich aglomeracji – jak żyją, pracują i odpoczywają”. Dynamiczne zmiany, konieczność wsparcia mieszkańców we współpracy z instytucjami centralnymi (np. przy realizacji programów takich jak „Mój prąd”, „Czyste Powietrze”), sprawiają, że rośnie liczba zadań dla samorządów.

Jakie działania powinny podejmować samorządy w najbliższych latach? – Niezwykle istotne dla samorządów jest finansowanie małej i średniej przedsiębiorczości na efektywność energetyczną, cyfryzację, podnoszenie kompetencji, prowadzone za pośrednictwem banków komercyjnych – przekonywała obecna na kongresie Teresa Czerwińska, była minister finansów, a obecnie wiceprezes zarządu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Lokalni włodarze muszą zwracać uwagę na to, że czy na ich terenie potencjalni inwestorzy będą mieć dostęp do czystej energii z odnawialnych źródeł. – Aby pozyskać nowe inwestycje, trzeba dziś spełnić warunki inne niż do tej pory. Trzeba zadbać o obsługę energetyczną. Musimy dysponować czystą, zieloną energią, w bardzo dużych ilościach i potrzebujemy ludzi o nowych kompetencjach. Jeżeli gmina chce zachować swoją produkcję, musi zatem zadbać o infrastrukturę, przeszkolenie, energię – Dyrektor Biura Przedstawicielstwa Politycznego grupy Volkswagen AG w Warszawie.

W Local Trends – Samorządowym Kongresie Finansowym w Sopocie wzięło udział ponad 1000 uczestników i prawie 200 prelegentów. Kolejna okazja do spotkań w gronie lokalnych włodarzy już niedługo, ponieważ w Poznaniu 14-15 października 2024 r. odbędzie się Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe. Rejestracja na to wydarzenie jest już otwarta: https://rejestracjapoznan.localtrends.pl/

Partnerem medialnym Local Trends – Samorządowego Kongresu Finansowego była grupa Defence24.

Reklama

Komentarze

    Reklama