Reklama

Wiadomości

Rzecznik rządu: pracujemy nad aktualizacją polityki energetycznej państwa

Pracujemy nad aktualizacją polityki energetycznej państwa. Dywersyfikacja źródeł energii jest ważnym elementem tej strategii; w miksie tym będzie coraz większy udział odnawialnych źródeł energii. Chcemy jednak wykorzystać potencjał sektora górniczego - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Reklama

Na środowej konferencji prasowej Piotr Müller pytany był, czy rząd uwzględni postulaty lidera Solidarnej Polski, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry dotyczące polityki klimatycznej oraz o to, że Ziobro chce inwestycji w złoża węgla i krytykuje farmy wiatrowe, jako zawodne.

Reklama

"My pracujemy w tej chwili nad aktualizacją polityki energetycznej państwa, ale ona uwzględnia też wszystkie elementy związane z umową społeczną, z sektorem górniczym. Wiemy doskonale, że jest pewnego rodzaju harmonogram zmian w tym obszarze, ale jednocześnie (chcemy) pełnego - tam gdzie to możliwe - wykorzystania tego potencjału sektora górniczego dla zabezpieczenia interesów energetycznych Polski" - powiedział Müller.

Czytaj też

"W przyszłości coraz większy udział w miksie energetycznym kraju będą stanowiły siłą rzeczy odnawialne źródła energii, czy energia jądrowa, ale ma to na celu dywersyfikacje źródeł energii. Dywersyfikacja, w dobrym tego słowa znaczeniu, jest tutaj ważnym elementem tej strategii i my tę strategię realizujemy właśnie chociażby w sektorze jądrowym, czy w sektorze odnawialnych źródeł energii. Tam ten udział będzie zwiększany" - podkreślił rzecznik rządu.

Reklama

Według Müllera, nie oznacza to "automatycznego z roku na rok ograniczenia sektora górniczego." "Ten plan rozpisany jest na wiele, wiele lat i on jest rozpisany w sposób rozsądny". W taki sposób, który zabezpiecza interesy Polski. Bo faktycznie były takie podmioty, takie osoby, które próbowały na przykład z dnia na dzień zdecydować o tym, żeby wydobycie węgla w Polsce zostało wyłączone" - zaznaczył.

"Tutaj trzeba pogodzić te wszystkie rzeczy, czyli dywersyfikację źródeł energii oraz możliwości wydobywcze Polski. Z nich chcemy korzystać cały czas" - dodał rzecznik rządu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama