Reklama

Wiadomości

Rządy Belgii i Holandii zapowiedziały ściślejszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i energii

Fot. Unsplash

Belgia i Holandia będą ze sobą ściślej współpracować w dziedzinie bezpieczeństwa oraz energii, zdecydowały oba rządy we wtorek podczas konsultacji w Gandawie.

Podczas spotkania, w którym oprócz premierów bierze udział łącznie 23 ministrów z obu krajów, podkreślano, że nowa sytuacja po agresji Rosji na Ukrainę wymaga ściślejszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

„Nasze kraje zobowiązały się do zacieśnienia współpracy w różnych obszarach. Przede wszystkim w dziedzinie obronności" – mówił na konferencji prasowej premier Belgii Aleksander de Croo.

„Bliższa współpraca w tym obszarze jest logiczna patrząc na wydarzenia 2022 roku" – wtórował mu szef holenderskiego gabinetu Mark Rutte.

Czytaj też

Premierzy podkreślali, że ich rządy podejmą również wspólne wysiłki w celu zwiększenia swojej odporności na wojnę hybrydową, w tym zorganizowane kampanie dezinformacyjne.

Oba rządy chcą, aby także, aby wspólne zakupy nowych fregat, dronów rozpoznawczych i statków przeciwminowych zostały rozszerzone na inne kraje europejskie.

W oświadczeniu przekazanym mediom znalazła się także zapowiedź współpracy w zakresie koordynacji polityki energetycznej. Belgia i Holandia chcą być mniej zależne „od obcych krajów, zwłaszcza od Rosji".

Źródło:
PAP

Komentarze