Wiadomości
Ruszy wielkie rozliczanie? MAP podsumowało audyty w spółkach Skarbu Państwa
Blisko 50 zawiadomień skierowano do prokuratury po audytach przeprowadzonych w spółkach Skarbu Państwa, a straty spowodowane nieprawidłowościami szacowane są na kilkanaście mld zł – poinformował na środowej konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.
Minister przekazał jednocześnie, że blisko 95 członków zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa nie otrzymało absolutorium.
Jak podkreślił szef MAP, audyty były przeprowadzane przez profesjonalne firmy zewnętrzne z zachowaniem zasad ładu korporacyjnego.
„Audyty wykazały liczne nieprawidłowości w zarządzaniu spółkami, w tym planowanych i prowadzonych inwestycjach, bezpodstawnych wydatkach oraz braku odpowiedniego nadzoru rad nadzorczych nad władzami spółek. Co gorsze, zidentyfikowane nieprawidłowości miały charakter systemowy, nadużycia popełniano z rozmysłem i świadomie. (…) Takie sytuacje nie powinny się nigdy powtórzyć, a ministerstwo będzie monitorować realizację zaleceń poaudytowych” – stwierdził Jaworowski.
Szef MAP podał przykłady nadużyć; wskazał między innymi na błędy przy planowaniu wielu inwestycji, których koszty okazały się o wiele wyższe niż wstępnie szacowano.
„Były to przejawy kosztownej megalomanii, jak choćby projekt Polimery w Policach albo Olefiny w Orlenie, albo przejaw czystej niekompetencji jak w przypadku budowy elektrowni w Ostrołęce. W innych przypadkach nieprawidłowości niosą znamiona korupcji na polityczne zamówienie” – powiedział minister.
Jaworowski wskazał, że dochodziło do nadużyć w zakresie działalności sponsoringowej, fikcyjnego zatrudniania w spółkach, nieuzasadnionej współpracy z organizacjami pozarządowymi i finansowania różnych projektów bez odpowiedniej podstawy prawnej.
Dodał, że nieprawidłowości doprowadziły wiele spółek nadzorowanych przez MAP do trudnej sytuacji finansowej i wymagają one przeprowadzenia programów naprawczych.
Szef MAP wytyka Orlenowi „cud przy dystrybutorach”
„Pogorszenie sytuacji finansowej wielu przedsiębiorstw, spowodowane nietrafionymi decyzjami poprzednich zarządów, odbija się negatywnie na sytuacji pracowników oraz lokalnych społecznościach, w której podmioty te są ważne gospodarczo. Chciałbym podkreślić, że to przez megalomańskie, nietrafione inwestycje niektóre spółki z udziałem Skarbu Państwa popadły w problemy” – podkreślił szef MAP.
Przypomniał, że z informacji przedstawionych przez Orlen wynika, że spółka skierowała do tej pory osiem zawiadomień do prokuratury i przygotowuje kolejne. Wyjaśnił, że dwa z nich dotyczą działań lub zaniechań poprzedniego zarządu Orlen, które spowodowały straty o wartości ponad 5 mld zł.
„W przypadku Orlenu jedno z kluczowych postępowań karnych prowadzone jest w związku z podejrzeniem niezasadnego zaniżania hurtowych i detalicznych cen paliw w stosunku do cen rynkowych oraz bezprawnego uwolnienia zapasów strategicznych. Z informacji przekazanych przez spółkę wynika, że na skutek tych działań spółka straciła ponad 3,5 mld zł” – dodał szef MAP.
Poinformował też, że w przypadku grupy Azoty budowa elektrociepłowni w Puławach pochłonęła już ponad 1 mld złotych. Projekt jest nieskończony i finalizacja jej realizacji napotyka na wielkie trudności.
Z kolei spółki z grupy Enea pomogły w finansowaniu i organizacji 10 wydarzeń, w których zidentyfikowano symptomy wsparcia kampanii wyborczej i referendalnej PiS.
Minister poinformował również, że resort przygotował projekt Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego, który ma ustanowić jasne, przejrzyste i nowoczesne standardy zarządzania spółkami Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz ich spółkami zależnymi.
Dodał, że w ministerstwie trwają także prace nad projektem nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym.
„Celem wspomnianych działań ma być profesjonalizacja nadzoru właścicielskiego, tak, aby nie powtórzyły się nieprawidłowości zidentyfikowane w czasie audytów przeprowadzonych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa” – stwierdził minister.
Konsultacje publiczne projektu kodeksu potrwają do 18 grudnia.