Reklama

Wiadomości

Rumunia chce zostać regionalnym dostawcą energii elektrycznej

Fot. Aurelian Săndulescu/flickr/CC BY 2.0

Rumunia zamierza zainwestować ponad 3 mld euro w kabel wysokiego napięcia, za pomocą którego będzie mogła eksportować nadwyżki energii elektrycznej m.in. na Węgry – podała agencja Bloomberga, powołując się na informacje rumuńskiego ministerstwa energii.

Celem Bukaresztu jest „niemal podwojenie produkcji energii odnawialnej i stanie się regionalnym dostawcą energii" – zaznacza Bloomberg. Nowy kabel ma odpowiadać za dostawy energii zarówno w kraju, jak i za eksport za granicę.

Rumunia zwiększy o 10 tys. megawatów produkcję energii odnawialnej do 2030 roku – powiedział agencji Sebastian Burduja, minister energii Rumunii. Studium wykonalności nowego kabla, które określi jego przepustowość, ma być ukończone w ciągu sześciu miesięcy – dodał.

Szacunkowy koszt inwestycji wynosi ponad 3 mld euro.

Czytaj też

Kabel umożliwiłby Rumunii, która zmaga się z deficytem energii, import w przypadku jej niedoboru, a także eksport nadwyżek do krajów sąsiednich, w tym do sąsiednich Węgier – zaznacza portal Index.

Portal przypomina, że w połowie grudnia przywódcy Azerbejdżanu, Gruzji, Rumunii i Węgier podpisali w Bukareszcie porozumienie o przesyle zielonej energii elektrycznej z Azerbejdżanu do Europy z wykorzystaniem kabla położonego na dnie Morza Czarnego.

Ponadto rząd w Budapeszcie przywiązuje dużą wagę do rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu w środkowych Węgrzech, która obecnie zaspokaja około jednej trzeciej krajowego zapotrzebowania. Za budowę dwóch nowych bloków odpowiada rosyjska państwowa spółka Rosatom.

Źródło:PAP

Komentarze